Konstantin Päts propageeris väljarändamist Ameerikasse

Tulevane riigijuht Konstantin Päts tegi sunnitud paguluse aastail laevareisi Ameerika Ühendriikidesse ning propageeris ümberasumist ka kodumaa ajakirjanduses.

© Rahvusarhiiv / Eesti rahvusraamatukogu

ALO LÕHMUS

03. VEEBRUAR 2021

2020. aasta detsembrikuu Imelises Ajaloos kirjutasime skandinaavlaste väljarändest Ameerikasse 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses. Ameerika Ühendriikide kompaniid õhutasid rootslasi, taanlasi, soomlasi ja teisi ümber­asumisele spetsiaalsete agentide abiga, kes tegid nendes maades väljarännu­propagandat, saades selle eest tasu rahas või näiteks tasuta laevapiletitena.

Ühe säärase reisi tegi ka tulevane Eesti Vabariigi president Konstantin Päts. Pärast 1905. aasta revolutsiooni, kui välikohus oli Pätsi surma mõistnud, oli ta sunnitud Eestist ja Venemaalt põgenema. Esialgu suundus Päts Šveitsi, kuid kolis seejärel Soome. „Soomes maapaos olles tegi Päts 1906. aasta juulis-augustis üheskoos kuue eestlasega laevareisi Ameerikasse,“ kirjutab Toomas Karjahärm raamatus „Vaba­­meelne opositsionäär Konstantin Päts“.

Pagulaselu Soomes läks Konstantin Pätsile igavaks.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress