Konstantin Päts propageeris väljarändamist Ameerikasse

Tulevane riigijuht Konstantin Päts tegi sunnitud paguluse aastail laevareisi Ameerika Ühendriikidesse ning propageeris ümberasumist ka kodumaa ajakirjanduses.

© Rahvusarhiiv / Eesti rahvusraamatukogu

ALO LÕHMUS

03. VEEBRUAR 2021

2020. aasta detsembrikuu Imelises Ajaloos kirjutasime skandinaavlaste väljarändest Ameerikasse 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses. Ameerika Ühendriikide kompaniid õhutasid rootslasi, taanlasi, soomlasi ja teisi ümber­asumisele spetsiaalsete agentide abiga, kes tegid nendes maades väljarännu­propagandat, saades selle eest tasu rahas või näiteks tasuta laevapiletitena.

Ühe säärase reisi tegi ka tulevane Eesti Vabariigi president Konstantin Päts. Pärast 1905. aasta revolutsiooni, kui välikohus oli Pätsi surma mõistnud, oli ta sunnitud Eestist ja Venemaalt põgenema. Esialgu suundus Päts Šveitsi, kuid kolis seejärel Soome. „Soomes maapaos olles tegi Päts 1906. aasta juulis-augustis üheskoos kuue eestlasega laevareisi Ameerikasse,“ kirjutab Toomas Karjahärm raamatus „Vaba­­meelne opositsionäär Konstantin Päts“.

Pagulaselu Soomes läks Konstantin Pätsile igavaks.

© Rahvusarhiiv / Eesti rahvusraamatukogu

„Reis sai teoks tänu Ameerika Kolonisatsioon­ikompaniile (American Colonisa­tion Company, omaaegse eestikeelse nimega Amerika Asumise Selts), mille esindaja Helsingis, Saksa kodanik kapten Franz Keyl värbas väljarändajaid Soomest, Skandinaaviast ja Balti­­maadest.“ Kompanii avaldas Eesti lehtedes väljarändamisreklaame, mis pakkusid USAs maad hinnaga 7–8 dollarit aakri ehk umbes 13–15 rubla tiinu eest.

Pole küll teada, millistel tingimustel Konstantin Päts reisi vastu võttis, kuid ta avaldas Eesti ajakirjanduses Ameerika elust soodsaid kirjeldusi, mis langesid kindlas­ti kokku reisikorraldaja soovidega. Nii näiteks ilmus Virulases 1906. aasta 19. augustil Pätsi anonüümne kirjutis „Eesti asundus Ameerikas“, mille tonaalsus oli väljarändamist soosiv. Järgmisel päeval avaldas sama teksti Sõnumed.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress