Koonduslaagrivangide nägemine oli šokk

1945. aasta kevadel tungisid liitlasväed läbi Kolmanda riigi koonduslaagrite väravate. Teel Berliini olid sõdurid näinud juba palju surma ja hävingut, kuid koonduslaagrites kohatud kannatused ületasid kõik.

© U.S. Army / Getty Images / Margaret Bourke-White

TROELS USSING

1. JUULI 2021

Lehk tungis sõõrmetesse ja läks iga meetriga üha hullemaks. Kapten Belton Cooper liikus USA 3. soomusdiviisi koos­seisus Kesk-Saksamaal asuva Nordhauseni poole. Saksa väeüksused olid oma positsioonidelt eelmisel ööl lahkunud ning ameeriklased võisid seega kergendustundega hingata. Cooper ja tema autojuht loksusid džiibiga aeglaselt linnas, kui neid peatas üks USA major. Ta oli näost kahvatu.

„Cooper, me oleme koos selles sõjas palju karme asju näinud. Kõrvaltänaval on aga midagi, mida sa ei usu, enne kui seda näed,“ ütles major.

Kapten käskis džiibi käivitada. Kui see järgmisel ristmikul ümber nurga pööras, ilmus välja üks triibulistes pükstes ja palja ülakehaga vabisev olend. Cooperile tundus peaaegu, et kuju sarnaneb kummitusega. Vaese olendi nahk näis läbipaistva plastikaadina, mis oli luukere ribidele peale tõmmatud.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress