Madrused kuulutasid Leninile sõja

1. märtsil 1921 algas Kroonlinna laevastikubaasis madruste ja sõdurite ülestõus. Madrused, kes 1917. aastal olid moodustanud Oktoobrirevolutsiooni eliitväe, tahtsid kukutada Lenini diktatuuri. Noor Nõukogude riik tegi kõik, et mässajad maha suruda.

© Bridgeman Art Library

JAN INGAR THON

7. JAANUAR 2023

Kroonlinna garnisoni laevastiku madrused ja soldatid teadsid, et bolševike rünnak on üksnes aja küsimus. 1921. aasta 8. märtsi varahommikul, enne kui päike ulatus külmunud Soome lahe idaosas otse Petrogradi vastas asuvat saart ja sellel kössitavat linna valgustama, asusidki punaarmeelased nende poole teele.

Punaarmee mitu tuhat noort kadetti rühkisid üle merejää linna poole. Kroonlinna kindlusemüüridelt jälgis neid pingsalt 14 000 madrust ja soldatit. Kellelgi neist polnud tahtmist tulistada sõdureid, kes püüdsid end jääl valgete keepidega maskeerida. Kuna aga oli selge, et kadetid ei kavatsegi peatuda, anti käsk tuli avada ning madrused ja soldatid tõstsid püssid palge.

Kadetid, kes ei leidnud jäält midagi, mille taha varjuda, niideti maha. Ebavõrdse lahingu ajal algas ka lumetorm ning ellujäänud kadetid püüdsid tuisukeeriste taha varjudes tagasi maa peale põgeneda. See ei läinud neil korda. Rannal olid valmis pandud bolševike kõige fanaatilisemad ja südametumad väed, kes avasid kõhklemata omade pihta tule. Taganevad ründajad pidid uuesti ümber pöörduma.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad kingituseks 53 eurot väärt Bluetooth kõlari!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress