Kui head sõbrad on Venemaa ja Hiina?

Viimasel sajal aastal on Venemaa ja Hiina suhted olnud tormilised, tundeskaala on ulatunud vihast armastuseni. Pärast Nõukogude Liidu lagunemist on kahest riigist saanud partnerid, kes püüavad vastu seista lääne domineerimisele.

© KREMLIN.RU

ANDREAS ABILDGAARD

7. OKTOOBER 2022

Hiina ja Nõukogude Venemaa suhted said halva alguse juba 1917. aastal ehk vahetult pärast bolševike võimuletulekut. Kui algas Vene kodusõda, mobiliseerisid bolševikud oma punakaarti ka arvukalt hiinlasi, kes olid juba tsaariajal Venemaale tööle ja elama tulnud. Nõukogude Venemaa saatis hiinlastest koosnenud üksusi sõdima ka Vabadussõda pidanud Eesti vastu. Teisalt toetas toonane Hiina valitsus lääneriikide interventsiooni, saates oma sõdureid Siberisse.

Kui bolševikud Vene kodusõja võitsid, hakkasid nad toetama Hiina kommuniste. 1929. aastal puhkes Nõukogude Liidu ja Hiina vahel relvakonflikt Ida-Hiina raudtee pärast.

Venemaa ja Nõukogude Liidu suhted paranesid 1949. aastal, mil Hiina riigijuhiks saanud Mao Zedong alustas kommunistliku riigi rajamist. Ta sõlmis koostööleppe Nõukogude Liiduga, kuid pärast Stalini surma 1953. aastal tekki­sid kahe kommunistliku riigi vahel ideoloogilised eriarvamused. Liit purunes 1961. aastal, kui Mao süüdistas Nõukogude Liitu marksistlike ideaalide hülgamises. 1969. aastal puhkes kahe riigi vahel piirikonflikt, mida kardeti arenevat suureks sõjaks. Järgmistel aastakümnetel üritasid nii Hiina kui ka Nõukogude Liit oma mõjuvõimu suurenda­da. Hiina alustas majandus­reforme 1970. aastail, kuid Nõukogude Liit jäi nendega hiljaks ning lagunes 1991. aastal.

Tänapäeva Venemaa ja Hiina suhted on arenenud näilise sõbralikkuse poole. 1996. aastal kujunesid nende suhted nn strateegiliseks partnerluseks. 2001. aastal kirjutasid Venemaa ja Hiina alla sõpruse ja koostöö leppele.

Sellest ajast peale on Venemaa ja Hiina esinenud globaalsel areenil ühisrind­ena, olles lääne vastu. Hiina on hoidunud kritiseerimast Venemaa sõda Ukraina vastu, kuid hiljutisel kohtumi­sel president Vladimir Putiniga väljendas Hiina liider Xi Jinping muret sõja venima jäämise pärast. Paljud vaatlejad usuvad, et pikemas perspektiivis loodab Hiina saavutada võimu Venemaa üle.

Presidendid Xi Jinping ja Vladimir Putin kooskõlastavad oma tegutsemise rahvusvahelisel poliitikaareenil.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress