Kui kaua on inimkonda vaevanud vähk?

Egiptlased kirjeldasid vähktõbe juba 4600 aastat tagasi, kuid arheoloogide leiud tõendavad, et see kardetud haigus on inimest jälitanud palju kauem.

©WELLCOME IMAGES

ANDREAS ABILDGAARD

19. MAI 2022

Arheoloogiliste leidude põhjal teame, et vähktõbi on niisama vana kui inimene. 2016. aastal leidsid teadlased agressiivset tüüpi vähktõve jälje ühest varbaluust, mis kuulus varasele inimliigile, kes elas Lõuna-Aafrikas umbes 1,6–1,8 miljonit aastat tagasi.

Kirjalikult mainisid vähktõbe esimesena muistsed egiptlased. Ligikaudu 4600 aastat tagasi kirjeldas Egiptuse arst Imhotep vaevust, mis oli ravimatu ja mida iseloomustas „paisunud mass rinnas“.

Umbes 2000 aastat hiljem kirjeldas ja joonistas Kreeka arst Hippokrates nina-, naha- ja rinnakasvajaid. Hippokratese järgi põhjustasid vähktõve kõrvalekalded inimese keha nelja peamise mahla – vere, lima, kollase ja musta sapi – õigest vahekor­rast. Hippokrates ravis vähki patsiendil aadrit lastes ja talle kõhulahtisteid manustades.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress