„Kui kõik on keelatud, siis on kõik lubatud.“

Väikeses keskaegses Prantsuse külas pidid neitsid ja lesed taluma pealesunnitud seksi kohaliku preestriga. Usumehe teod tulevad ilmsiks inkvisitsiooni ülekuulamis­protokollides, mis on kuldaväärt allikas 14. sajandi tavainimeste eluolu kohta.

© Bridgeman Images

PELLE STAMPE & SISSE K. IBSEN

1. APRILL 2021

Karmid mehed talutasid Montailloust pärit talunaist läbi Carcassonne’i kindluse pimedate koridoride. 21aastane Grazide Rives oli hirmust tardunud. Mõne hetke pärast pidi ta silmitsi seisma Lõuna-Prantsusmaa hirmuvalitsuse, inkvisitsiooniga. Üks vale vastus võis saata ta vanglasse või tuleriidale.

Vangivalvurid avasid ukse, mis viis kindluse suurde saali. Seal istus poodiumil inkvisitsiooni juht piiskop Fournier, ümbritsetuna dominikaani munkadest. Kirjutajad ja juristid olid valmis viimast kui üht sõna kirja panema.

Järgmistel tundidel maadles Grazide Rives katkematu küsimuste laviiniga, mis pidi paljastama, kas ta on katar ehk kiriku­vaenuliku usulahu liige – ja seega kristlusele ohtlik lahkusuline. Piiskopi hämmastuseks ei kõnelnud Grazide Rives aga mitte niivõrd religioonist, kuivõrd külapreester Pierre Clerque’ist ja tema läbikäimisest selle naisega. Lõpuks küsis piiskop noorelt talunaiselt otse, kas tal oli armusuhe katoliku preestriga.

„Seitse aastat tagasi tuli preester minu ema majja, kui ema oli väljas saaki koristamas. Ta pressis ligi ja ütles: „Lase mul sind lihalikult tundma õppida.“ Ma olin neitsi. Ma arvan, et olin 14 või 15. Ta võttis minult süütuse küünis [—] Ta jätkas minu lihalikku tundmaõppimist kuni jaanuari­ni. See toimus alati minu ema majas; ema teadis seda ning oli nõus,“ rääkis naine.

Sellega aga selle naise lugu veel ei lõppenud. Grazide Rives jätkas: „Jaanuaris laulatas preester mind minu praeguseks surnud abikaasaga. Preester jätkas minu tundmaõppimist, kui mu abikaasa elus oli. Ja minu mees teadis seda ja nõustus. Mõnikord küsis ta mult: „Kas preester tegi seda sinuga?“ Ma vastasin: „Jah.“ Ja minu abikaasa kostis seepeale: „Preestriga on see lubatud, kuid sul ei tohi olla teisi mehi!“.“

Grazide Rives pääses inkvisitsiooni küüsist eluga ja puutumata varaga, kuid piiskop teadis nüüd, et peab peagi nõudma Pierre Clerque’i ülekuulamisele toomist.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress