„Kui kõik on keelatud, siis on kõik lubatud.“

Väikeses keskaegses Prantsuse külas pidid neitsid ja lesed taluma pealesunnitud seksi kohaliku preestriga. Usumehe teod tulevad ilmsiks inkvisitsiooni ülekuulamis­protokollides, mis on kuldaväärt allikas 14. sajandi tavainimeste eluolu kohta.

© Bridgeman Images

PELLE STAMPE & SISSE K. IBSEN

1. APRILL 2021

Karmid mehed talutasid Montailloust pärit talunaist läbi Carcassonne’i kindluse pimedate koridoride. 21aastane Grazide Rives oli hirmust tardunud. Mõne hetke pärast pidi ta silmitsi seisma Lõuna-Prantsusmaa hirmuvalitsuse, inkvisitsiooniga. Üks vale vastus võis saata ta vanglasse või tuleriidale.

Vangivalvurid avasid ukse, mis viis kindluse suurde saali. Seal istus poodiumil inkvisitsiooni juht piiskop Fournier, ümbritsetuna dominikaani munkadest. Kirjutajad ja juristid olid valmis viimast kui üht sõna kirja panema.

Järgmistel tundidel maadles Grazide Rives katkematu küsimuste laviiniga, mis pidi paljastama, kas ta on katar ehk kiriku­vaenuliku usulahu liige – ja seega kristlusele ohtlik lahkusuline. Piiskopi hämmastuseks ei kõnelnud Grazide Rives aga mitte niivõrd religioonist, kuivõrd külapreester Pierre Clerque’ist ja tema läbikäimisest selle naisega. Lõpuks küsis piiskop noorelt talunaiselt otse, kas tal oli armusuhe katoliku preestriga.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress