Kui palju elab tänapäeval Leonardo da Vinci järeltulijaid?

Kaks teadlast kulutasid kümme aastat Leonardo da Vinci sugupuu koostamisele. Nende töö tulemusena võib uude valgusse asetuda nii  Leonardo ise kui ka mitu tema meistriteost.

© DEAGOSTINI / GETTY IMAGES

ANDREAS ABILDGAARD

15. MAI 2022

Vähemalt neliteist praegu elavat inimest võivad uhkustada sellega, et nad on renessansiaja kuulsa geeniuse ja kunstniku Leonardo da Vinci sugulased. Kaks Itaalia ajaloolast – Alessandro Vezzosi ja Agnese Sabato – uurisid kümme aastat Leonardo da Vinci sugupuud alates 1331. aastast kuni tänapäevani välja.

Teadlased töötasid läbi 21 põlv­konda ja neil õnnestus tuvastada mitusada kunstniku sugulast. Leonar­do da Vincil endal lapsi polnud, kuid tal oli mitu poolvenda. Seepärast ei saa paljusid leitud sugulasi nimetada Leonardo otsesteks järglasteks, vaid nad on Leonardo sugulased isapoolset meesliini pidi.

Selle töö üks olulisemaid ees­märke on Leonardo geneetilise profii­li rekonstrueerumine. Kunstniku DNA ei ole säilinud, kuid sugulaste DNA põhjal loodavad teadlased leida kunstniku geniaalsuse võimalikud geneetilised lätted. Olulist rolli mängib selles Y-kromosoom. Mees­liini pidi edasi antav kromosoom ei muutu ja seetõttu on see ammuse geeniprofiili taastamisel võtme­­­tähtsusega.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress