Kui palju elusid läks maksma Ukraina näljahäda ehk holodomor?

Ukraina talupojad ei innustunud Stalini plaanist kogu põllumajandus kollektiviseerida. Karistuseks korraldas Nõukogude Liidu diktaator vägivaldsed repressioonid, millele järgnes suur näljahäda.

© ALEXANDER WIENERBERGER

BUE KINDTLER-NIELSEN

11. APRILL 2022

1933. aasta kevadel kubises Ukraina kondikubudest. Mõni püüdis endale toiduks putukaid või kaevas maa seest juurikaid. Teised tuigerdasid palukestki leidmata ringi, kuni kukkusid viimaks maha ning surid.

Need ekslevad poolsurnud olid holodomori ehk katastroofilise näljahäda ohvrid. Aastail 1932–1933 möllanud suur näljahäda saatis hauda miljoneid ukrainlasi. Täpne hukkunute arv on teadmata, ent ajaloolased on hinnanud selleks 3,5 kuni 7 miljonit.

Holodomori tegi eriti traagiliseks asjaolu, et nälg polnud põhjustatud looduslikest tingimustest, vaid see oli puhtalt tahtliku riikliku poliitika tagajärg. Nõukogude Liidu diktaator Jossif Stalin soovis kollektiviseerida põllumajanduse, et kaotada iseseisev ja -teadlik talupoegkond. Ukrainas lisandus sellele soov kärpida ukraina keele ja üheskoos sellega ka rahvustunde elujõudu.

Edukad suurtalunikud ehk kulakuks tembeldatud põllumehed arreteeriti ja saadeti sunnitöölaagritesse. Ülejäänud talunike kolhoosidesse sundimise tõttu vähenes Ukrainas viljasaak poole võrra. Sellest hoolimata tuli täita riigile vilja andmise kohustust. Vilja nõuti sisse relva jõul. Külaelanikud, kellelt viimane pala ära võeti, ei võinud oma külast lahkuda, et mujalt toitu otsida.

Katastroofi kogu ulatus selgus alles 1991. aastal, kui Nõukogude arhiivid avati. Praeguseks on Ukraina tunnistanud holodomori ukraina rahva genotsiidiks ning selle hinnanguga on nõustunud 15 riiki, sh Eesti.

Aastail 1932–1933 Ukrainas möllanud suure näljahäda ajal oli tänaval vedelev surnukeha tavaline vaatepilt.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress