Kui palju elusid läks maksma Ukraina näljahäda ehk holodomor?

Ukraina talupojad ei innustunud Stalini plaanist kogu põllumajandus kollektiviseerida. Karistuseks korraldas Nõukogude Liidu diktaator vägivaldsed repressioonid, millele järgnes suur näljahäda.

© ALEXANDER WIENERBERGER

BUE KINDTLER-NIELSEN

11. APRILL 2022

1933. aasta kevadel kubises Ukraina kondikubudest. Mõni püüdis endale toiduks putukaid või kaevas maa seest juurikaid. Teised tuigerdasid palukestki leidmata ringi, kuni kukkusid viimaks maha ning surid.

Need ekslevad poolsurnud olid holodomori ehk katastroofilise näljahäda ohvrid. Aastail 1932–1933 möllanud suur näljahäda saatis hauda miljoneid ukrainlasi. Täpne hukkunute arv on teadmata, ent ajaloolased on hinnanud selleks 3,5 kuni 7 miljonit.

Holodomori tegi eriti traagiliseks asjaolu, et nälg polnud põhjustatud looduslikest tingimustest, vaid see oli puhtalt tahtliku riikliku poliitika tagajärg. Nõukogude Liidu diktaator Jossif Stalin soovis kollektiviseerida põllumajanduse, et kaotada iseseisev ja -teadlik talupoegkond. Ukrainas lisandus sellele soov kärpida ukraina keele ja üheskoos sellega ka rahvustunde elujõudu.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress