Kui palju inimesi elas Ameerikas enne Kolumbust?

1492. aastal jõudis Kolumbus Uude Maailma, kus elasid juba miljonid inimesed. Eurooplaste tulv sai enamikule põliselanikest saatuslikuks.

© Architect of the Capitol

ANDREAS ABILDGAARD

27. JAANUAR 2023

„See on eurooplaste loodud müüt, et tegu oli üksnes džunglite ja inimese poolt puutumata suurte aladega,“ ütleb Saksa teadlane Heiko Prümers, kes avalikustas 2022. aasta mais koos teiste arheoloogidega kaks senitundmatut linna, mis nad Boliiviast leidnud olid.

Linnad avastati tiheda vihmametsa alt, kui sellest helikopteriga üle lennati ja laseriga pinnast kaardistati. Selgus, et need kaks asulat olid laiunud suurel maa-alal ning neis olid nii püramiidid kui ka teed ja niisutus­kanalid põldude kastmiseks.

Need kaks äsja avastatud linna on järjekordne tõend sellest, et Ameerika polnud enne seda, kui eurooplased sinna jõudsid, sugugi nii primitiivne ja asustamata. Vastupidi, Lõuna-, Kesk- ja Põhja-Ameerikas elasid miljonid inimesed, kellest paljude koduks olid suured ning isegi Euroopa mõõdupuu kohaselt hästi arenenud linnad.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress