Kui palju maksis rongisõit sada aastat tagasi?

Eesti aja alguses pidi rongisõitja oma pileti hinna teada saamiseks tublisti rehkendama.

© Eesti Ajaloomuuseum

ALO LÕHMUS

11. APRILL 2024

* Reisija sõidupileti hind sõltus sõidu pikkusest. Laiarööpmelisel raudteel maksis kilomeeter I klassi reisijale 2,5 marka ja II klassi reisijale 1 mark. Kitsarööpmelisel raudteel sõitmine maksis vastavalt 3 või 1,5 marka kilomeetri kohta. Minimaalne distants, milleks pileteid sai osta, oli vähemalt 7 kilomeetrit.

* Kooliõpilaste pilet maksis 12 penni kilomeetri kohta.

* Iga reisija võis tasuta kaasa võtta ühe kuni viieaastase lapse, sedagi eeldusel, et laps ei hõivanud omaette isteplatsi. Rohkematele lastele tuli osta täispilet.

* Kui reisija soovis sõita magamisvagunis, tuli lisaks sõidupiletile osta veel platskaardipilet. See maksis sõltuvalt sõidu pikkusest ja vaguni klassist 75 – 350 marka.

* Magamisvagunis padja, vaiba (teki) ja voodipesu kasutamise eest tuli välja käia veel 100 marka.

* Linnadevahelise kuupileti hind oli 20 – 50 marka distantsi iga kilomeetri kohta kuus. Kuupilet oli nimeline ja varustatud reisija fotoga.

* Käsipagasina võis vagunisse kaasa võtta reisisumadane, kübarakarpe, korve, kaste kuivade asjadega ja puurilinde väikestes puurides. Neid pakke võis hoida ainult istme all või ülemistel riiulitel. Pagasi üks külg ei tohtinud olla pikem kui 71 sentimeetrit.

* Suurema pagasi veo eest tuli maksta 20 penni iga 10 kilogrammi eest kilomeetri kohta. Üheistmeliste sissepakkimata jalgrataste, koerte ja kasside vedu maksis 40 penni „tüki ja kilomeetri pealt“. Kahe- ja kolmeistmeliste ning mootorjalgrataste vedu oli veel kallim.

* Koertel ja kassidel pidi olema kaelarihm ja suurkorv ehk päitsed. Jalgratta pagasivagunisse andmisel tuli üles kirjutada ratta number ja ära märkida vigastused.

* Pagasiveo eest tuli lisatasu maksta juhul, kui sõit läks läbi Valga Lätimaale või üle Narva silla. Esimesel juhul oli lisatasuks 20 kilomeetrile vastav veohind, teisel juhul 10 kilomeetri hind.

Allikas: Riigi Teataja nr 84-85, 6 oktoober 1921

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress