Piibli tundmatu maailm

Tõotatud maa voolas piima ja mett ning israeliidid – jumala väljavalitud rahvas – vallutasid selle relvade jõul. Nõnda kirjeldatakse piiblis. Arheoloogid püüavad selgusele jõuda, kui palju on piiblilegendides tõtt.

© Asaf Peretz / Israel21c.org, Shutterstock

ELSE CHRISTENSEN JA BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MAI 2023

Piiblis kirjeldatakse, kuidas Mooses juhatas israeliidid välja Egiptusest, kus vaarao oli rahvast vangistuses hoidnud. Kui juudid hakkasid pika kõrberännaku järel lähenema Kaananimaale, mille jumal oli neile lubanud, saatis Mooses 12 maakuulajat – ühe igast israe­liitide hõimust – olusid uurima. 40 päeva pärast tulid maakuulajad tagasi.

Nad tõid endaga kaasa nii suure viina­marja­kobara, et seda pidid kaks meest endi vahel põikpuul kandma. Moosese maa­kuulajad rääkisid, et Kaananimaal leidus külluses kõike, mida juudid vähegi soovida oskasid.

„Me jõudsime sellele maale, kuhu sa meid läkitasid. See voolab tõesti piima ja mett, ja siin on selle viljad,“ teatasid nad piibli Neljanda Moosese raamatu põhjal, „kuid rahvas,“ lisasid mehed hoiatavalt, „kes elab maal, on tugev ning linnad on kindlustatud ja väga suured.“ Tagatipuks väitsid nad, et Kaananimaal elavat hiiglased, nii et juutidel kadus mõneks ajaks üldse isu tõotatud maale minna.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress