Kui paljud surid Hispaania grippi?

Hispaania gripp tekitas hirmu üle kogu maakera. USAs hakkasid sportlased nakatumise vältimiseks maske kandma.

© George Rinhardt / Getty Images & National Museum of Health and Medicine

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. APRILL 2020

1918. aasta gripipandeemia, mida tuntakse Hispaania gripina, levis peaaegu üle kogu maakera. Ajaloolaste hinnangu kohaselt nakatus sellesse kuni 500 miljonit inimest, kellest 50–100 miljonit surid selle haiguse tagajärjel. Kui tavalised gripiohvrid olid üldjuhul lapsed ja eakad, siis vastupidi varasematele viiruspuhangutele suri selle gripi tagajärjel palju noori tugevaid mehi ja naisi.

1918. aastast säilinud kopsukoeproovi uurimine ja analüüs tõi välja, et Hispaania gripi põhjustas A-gripiviiruse tüüp H1N1, mis pani haigestunu keha immuunsüsteemi niivõrd võimsalt tööle, et immuunsüsteem hakkas ründama keha enda kudesid, eriti kopsude kude. Mõnel patsiendil tekkis ninaverejooks või hakkasid kõrvad verd välja ajama või tuli suust verd välja. Mõni köhis verd kramplike köhahoogudena, nii et roided murdusid.

Haigust hakati nimetama Hispaania gripiks või Hispaania haiguseks seetõttu, et tõvest ja paljudest surnutest andsid esimesena teada just Hispaania ajalehed. Hispaania ei osalenud Esimeses maailmasõjas ja seetõttu polnud sealne ajakirjandus range tsensuuri all nagu sõjas osalenud riikides.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress