Kui vana on maailma vanim laul?

Ajaloo vanimas laulus avaldatakse austust viljakusjumalannale Nikkalile. Laulu meloodia loodi umbes 3400 aastat tagasi tänapäeva Süürias.

© Circle Through New York

BUE KINDTLER-NIELSEN

17. JAANUAR 2024

Prantsuse arheoloogid sattusid 1950. aastail Süürias iidse Ugariti linna varemeis põnevale avastusele: nad leidsid hunniku savitahvleid, millel oli kiilkiri. Lähemalt uurides selgus, et leid oli veel olulisem, kui arheoloogid esialgu arvasid. Savitahvlid dateeriti umbes 1400. aastasse eKr ja need olid valmistanud vanaaja Ees-Aasia hõimud hurrilased. Kui teadlased asusid kiilkirja dešifreerima, selgus, et tahvlid sisaldasid hümne hurrilaste jumalate auks.

Enamik tahvleid olid katki, kuid üks tahvel äratas teadlaste tähelepanu sellega, et sisaldas täielikke ühe hümni esitamise juhiseid.

Tundmatu autor selgitas, kuidas peaks laulja laulma teksti, millega avaldati austust viljakus­jumalannale Nikkalile. Ühtlasi andis tahvel näpunäiteid, kuidas lüüramängija peab oma pilli häälestama ning meloodiat mängima.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress