Kui vana on Torino surilina?

© Art Collection 2 / Imageselect

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MAI 2021

Torino surilina on u 4,5 meetri pikkune linane kangas, millesse olevat u 2000 aastat tagasi mähitud Jeesuse surnukeha, kui see ristilt maha võeti. Sellel linal on mehe keha kujutis ja vere­plekid just sellistes kohtades, mis peaksid vastama haavadele risti­löödud Jeesuse kehal.

Ikoonilist surilina mainitakse 1353. aastal ühes kirjalikus allikas, mille järgi üks rüütel olevat seda Prantsuse linna Lirey kirikus näidanud. Kust rüütel kanga sai, see allikast ei selgu. See pandi kirikus vaatamiseks välja ning loomulikult meelitas see ligi hordide kaupa palverändureid. 1389. aastal kirjutas Troyes’ piiskop aga paavstile, et kohalik kunstnik oli surilina võltsimise üles tunnistanud.

Piiskopil oli õigus, sest teaduslike meetoditega tehtud uuringud on surilina autentsuse kahtluse alla seadnud. Kolm erinevat süsinik-14 analüüsi, mis tehti 1988. aastal, tuvastasid, et lina pärineb ajavahemikust 1260–1390. 2018. aastal uurisid teadlased tänapäevaste kohtumeditsiiini meetoditega surilina vereplekke ja järeldasid, et vereplekid pole ehtsad, vaid tõe­näoliselt kunstniku loodud.

Surilinal olev kujutis tuleb eriti selgesti välja fotonegatiividel ja selle tekkimist ongi püütud selgitada keskaegse algelise fotograafilise menetlusega. Usklike arvates on aga tõesti tegemist Jeesust ümbritsenud surilinaga, millele surnud jumalapoja kujutis tekkis ime läbi.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress