Kuidas inimesed end vanasti soojas hoidsid?

Et ennevanasti end külmadel talvekuudel soojas hoida, mõtlesid inimesed välja mitmesuguseid loovaid lahendusi – abiks olid voodisoojendajad, koduloomad ja põrandaküte.

© LeónBazille Perrault (1832–1908)

ANDREAS ABILDGAARD

11. SEPTEMBER 2023

Ajal, mil käepärast polnud maagaasi, elektrit ega kaugkütet, pidid meie esi­vanemad olema praktilised ja leidlikud, et külmal talvepäeval sooja saada.

Eelkõige püüdsid minevikuinimesed sisustada oma kodusid nii, et kütta poleks eriti vajagi. See tähendas, et majad olid sageli väikesed, seinad olid paksud, laed madalad ja aknaid polnud üldse või olid need väga väikesed. Nii säilitas maja sageli võimalikult palju soojust. Öösel poeti mitme kihi tekkide ja vaipade alla ning tõmmati kõrvuni pähe öömüts. Kui ikka soojemaks ei läinud, võis voodi ja jalad soojana hoida voodisoojendaja abil, mis kujutas endast pika käepidemega metallalust. Sinna pandi tuhka või hõõguvaid süsi ning see asetati teki alla.

Põhjamaades ja ka Eestis võtsid talupojad külmal talvel sooja hoidmiseks appi loomad. Loomade kehasoojus aitas ka inimeste eluruumis hoida talutavat temperatuuri.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress