Nii okupeeriti Eesti

1940. aasta juunis okupeeris Nõukogude Liit Eesti ja teised Balti riigid. Punaarmee oli valmistunud suuremahuliseks sõjaliseks operatsiooniks Eesti vastu ning alustanud riigi mere- ja õhublokaadi. Sellega oli Eesti saatus otsustatud.

© Oskar Viikholm / Rahvusarhiivi filmiarhiiv

URMAS SALO

1. JUUNI 2020

Millal langetas Nõu­kogude Liidu juhtkond otsuse Baltimaade sõjaliseks okupeeri­miseks, pole täpselt teada. See võis juhtuda 1940. aasta 10. mail, kui Saksamaa alustas sõjategevust läänerindel. Mais kutsu­ti Moskvasse Nõukogude poliitilise luure Tallinna ja Riia resident, kes tegid ettekande Stalinile, Molotovile, Beriale ja Ždanovile.

Ettevalmistusi Baltimaade okupeerimiseks hakati tegema siiski varem. Juba 5. märtsil hakkas NKVD tühjendama Poola-vastase sõjakäigu järel loodud vangilaagreid. See tõi kaasa kurikuulsa Katõni veretöö ehk Poola ohvitseride ja ametnike rohkearvulise mõrvamise. Vaja oli ette valmistada koht Balti riikidest pärit sõjavangide paigutamiseks. Sõjavangide arvuks arvestati esialgu
50 000, hiljem kuni 70 000.

Veebruaris hakati ette valmistama Balti riikides Nõukogude baasides asunud sõjaväeosade isikkoosseisu välja vahetamist. See pidi haarama põhiliselt maavägede korpuste üksusi. Vahetust planeeriti juuni alguseks, kuid mais lükati see edasi juuli esimesse poolde.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress