Kuidas sõlmiti Soome ja Venemaa vahel Talvesõja järel rahu?

© Shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN

21. JAANUAR 2024

Pärast kolm kuud kestnud verist Talvesõda sõlmisid Soome ja Nõukogude Liit 1940. aasta kevadel rahulepingu. Soomlased säilitasid iseseisvuse, kuid rahu eest tuli maksta kallist hinda.

1940. aastal enne kevade saabumist said soomlased hakkama sellega, mille­ga võimas Saksa armee mõni aasta hiljem hakkama ei saanud: nad sundisid Punaarmee läbirääkimiste laua taha.

Enne rahuläbirääkimisi pidasid Soome ja Nõukogude Liit üle kolme kuu verist sõda, sest 30. novembril 1939 oli 450 000 Nõukogude punaarmeelast tunginud üle Soome piiri.

Punaarmee oli lootnud, et saab mõne nädalaga kerge ja kiire võidu, sest Nõukogude Liidul oli neli korda rohkem mehi, 200 korda rohkem tanke ja 30 korda rohkem hävitajaid kui Soomel. Venelased aga avastasid peagi, et soomlased olid vastupidavad, saanud neist parema välja­õppe ning oskasid talvist maastiku enda huvides ära kasutada.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress