Kuidas tekkisid taliolümpiamängud?

Pikka aega enne 1924. aastal peetud esimesi taliolümpiamänge tõid Rootsis peetud põhjamaade mängud iga nelja aasta tagant kokku suusatajad ja uisutajad.

© Agence Rol

ANDREAS ABILDGAARD

25. AUGUST 2023

Esimesed taliolümpiamängud toimusid 1924. aastal Prantsusmaa linnas Chamonix’s. Taliolümpiamängud polnud aga sugugi esimene suuremahuline regulaarselt korduv talispordiüritus. Taliolümpia­mängud olid tugevasti inspiree­ritud põhjamaade mängudest, mida alates 1901. aastast iga nelja aasta tagant Rootsis korraldati.

Põhjamaade mängude üks korraldaja ja entuasiast oli Rootsi ohvitser Viktor Balck, kes oli Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) liige. Esimesed moodsad olümpiamängud oli ROK korraldanud juba 1896. aastal. Balck oli suur talispordi austaja, kuid teised ROKi liikmed ei jaganud tema entusiasmi lume ja külma suhtes. Seepärast otsis Balck üles Rootsi spordielu mõjukad isikud, kellega koos ta töötas 1899. aastal välja juhised põhjamaade mängude tarvis.

Esimesed seitsmest põhjamaade mängudest peeti kaks aastat hiljem, 1901. aasta veebruaris. Korraldajate eesmärk oli luua pidulik talispordile pühendatud üritus, millesarnast polnud varem kunagi nähtud.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress