Kuidas keisrinna Võru linna asutas

© Parikas / Rahvusarhiivi filmiarhiiv

IMELINE AJALUGU

1. VEEBRUAR 2019

Võru linn sündis tänu keisrinna Katariina II rahulolematusele Venemaa iganenud halduskorraldusega. Muu hulgas häiris keisrinnat ka Balti erikord, mis takistas nii absolutistlikku valitsemist kui ka toona moes olnud valgustuspõhimõtetel rajaneva kogu riiki hõlmava õiguskorralduse juurutamist. Et Eesti- ja Liivimaa vajavad muutusi, selles veendus keisrinna oma silmaga ringsõidul, mis ta nendesse provintsidesse tõi.

Sestap algaski Venemaal 1775. aastal kubermangureform ehk tänapäevases mõistes haldusreform. Riik jagati kubermangudeks ning need omakorda maa­kondadeks. Iga kubermang allus riigivõimu tsentraliseeritud juhtimisele.
1783. aastal laiendati reformi ka Lääne­mere-provintsidele. Balti erikorra asendas nn asehalduskord (see kehtis, kuni Paul I taastas põhiosas vana elukorralduse). Senised Eesti- ja Liivimaa ehk Tallinna ja Riia kubermang muutusid asehaldurkondadeks. Mõlema esimeseks asehalduriks, kelle ülesandeks sai provintsides korra hoidmine ja kohalike organite juhtimine ja järelevalve, nimetati senine Riia kindralkuberner George von Browne, iiri katoliiklikust aadliperekonnast pärinev mees.

Uued maakonnad

Maakonnapiire ümber tõmmates tekkisid ka täiesti uued maakonnad ehk kreisid: Paldiski Põhja-Eestis ning Volmari, Valga ja Viljandi Liivimaal. Peale nende nähti ette veel ühe maakonna moodustamist lõunapoolsel osal Tartumaast – sellest sündiski Võrumaa. 

Häda oli aga selles, et Lõuna-Tartumaa kaheksas kihelkonnas ei leidunud maakonnalinnaks sobivaid alevikke. Selle probleemi lahendas George
von Browne, kes määras 1783. aastal uue linna asukohaks Vana-Koiola mõisa. Ametlikes dokumentides hakati rääki­ma vastsest Koiola maakonnast. Aasta hiljem mõtles von Browne aga ümber ning nihutas linna Võru mõisa territooriumile.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress