Kuidas keisrinna Võru linna asutas

© Parikas / Rahvusarhiivi filmiarhiiv

IMELINE AJALUGU

1. VEEBRUAR 2019

Võru linn sündis tänu keisrinna Katariina II rahulolematusele Venemaa iganenud halduskorraldusega. Muu hulgas häiris keisrinnat ka Balti erikord, mis takistas nii absolutistlikku valitsemist kui ka toona moes olnud valgustuspõhimõtetel rajaneva kogu riiki hõlmava õiguskorralduse juurutamist. Et Eesti- ja Liivimaa vajavad muutusi, selles veendus keisrinna oma silmaga ringsõidul, mis ta nendesse provintsidesse tõi.

Sestap algaski Venemaal 1775. aastal kubermangureform ehk tänapäevases mõistes haldusreform. Riik jagati kubermangudeks ning need omakorda maa­kondadeks. Iga kubermang allus riigivõimu tsentraliseeritud juhtimisele.
1783. aastal laiendati reformi ka Lääne­mere-provintsidele. Balti erikorra asendas nn asehalduskord (see kehtis, kuni Paul I taastas põhiosas vana elukorralduse). Senised Eesti- ja Liivimaa ehk Tallinna ja Riia kubermang muutusid asehaldurkondadeks. Mõlema esimeseks asehalduriks, kelle ülesandeks sai provintsides korra hoidmine ja kohalike organite juhtimine ja järelevalve, nimetati senine Riia kindralkuberner George von Browne, iiri katoliiklikust aadliperekonnast pärinev mees.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Ajalugu jõuab postkastidesse iga kuu keskel. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Ajaloo veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress