„Kulak on nõukogude võimu vaenlane!“

Eesti NSV kohalik juht ehk EK(b)P Kesk­komitee sekretär Nikolai Karotamm pidas 1948. aasta 19. aprillil peetud Eesti töötava talurahva III kongressil pika kõne, milles puudutas ka kolhooside asutamist. Karotamm kinni­tas selles silmakirjalikult, et mingit sundkolhoseerimist ei ole vaja karta.

© E. Järve / Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

IMELINE AJALUGU

19. APRILL 2022

„Kolhooside asutamisel ei tohi lubada mingit tõttamist. Selles töös ei tule mingeid laialdasi plaane üles seada. Kolhoosid tuleb asutada täieliku vabatahtlikkuse põhimõtte alusel. Kedagi ei saa sundida kolhoosi astuma,“ ütles Karotamm, kinnitades, et see on kogu kommunistliku partei ja Nõukogude valitsuse seisukoht.

Talud olid valdavas osas toona alles ning Karotamm tsiteeris taluinimestele Stalini sõnu, mis arvatavasti pidid tema meelest rahvast rahustama: „On inimesi, kes arvavad, et üksiktalupidamine on juba kõik andnud, mis anda suudab, et teda ei maksa toetada. Seltsimehed, see pole õige. Neil inimestel pole mitte midagi ühist meie partei poliitikaga. Teiselt poolt, on inimesi, kes arvavad, et üksiktalu­pidamine on üldse põllu­majanduse algus ja ots. See pole samuti õige. Veel enam, neil inimestel pole mitte midagi ühist leninis­miga. Meie ei vaja ei üksiktalu­pidamise halvustajaid ega ta ülistajaid. Meie vajame kaineid poliitikuid, kes oskavad üksiktalu­pidamiselt võtta maksimumi sellest,
mis sealt võtta on, ja kes ühtlasi oskavad üksikmajapidamist järk-järgult kollektivismi roobastele viia.“

See „kollektivismi roobastele viimine“ pidi Karotamme sõnul sündima talu­poegade veenmise ja ühismajandite eeliste faktide najal demonstreerimise teel ehk tänapäeva mõistes parema kommuni­katsiooni abil.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress