Kulla ja inimohvritega täidetud matmispaik räägib kadunud rahvast

© Panama Kultuuriministeerium

EMRAH SÜTCÜ

14. MÄRTS 2024

Palju kulda ja ohverdatud inimeste jäänused. Just seda sisaldas 1250 aastat vana matusepaik, mille Panama arheoloogid hiljuti välja kaevasid. Leid on andnud ajaloolastele Kesk-Ameerika ühe mõistatuslikuma rahva kohta palju uut infot.

Panama arheoloogidel on põhjust rõõmustada. Hiljuti leidsid nad El Caño linna lähedalt puutumatu matmispaiga. Ühest hauast leiti mees, kes oli mulda sängitatud koos erakordselt külluslike ohvriandidega.

Hauapanuste hulgas oli palju kulda. Kadunukesele oli kaasa pandud neli kullast käevõru, kaheksa kuldkõrvarõngast ning komplekt kullast rinnaplaate. Lisaks sellele leidsid arheoloogid maetud mehe juurest kellukesi, luust flööte ning mitusada keraamilist eset.

Indiaaniüliku hauast leiti suur hulk kuldehteid ning ohverdatud inimeste jäänuseid.

© Panama Kultuuriministeerium

Matusepaigast leitud elegantne kullast kujuke.

© Panama Kultuuriministeerium

Haudadest leiti sadu keraamilisi esemeid.

© Panama Kultuuriministeerium

Panama ajaloolastel ei ole kahtlust, et maetud mees oli väga rikas ning omas eluajal märkimisväärset võimu. Uurijate arvamust toetab asjaolu, et matmispaigast leiti ka teiste inimeste säilmeid. Lahkunute luid uurides leidsid arheoloogid märke sellest, et maetud inimesed olid ohverdatud ning sängitatud mulda selleks, et nad ülikut teispoolsuses saadaksid.

 


Hetkel ei tea arheoloogid veel täpset ohverdatud inimeste arvu, sest matmispaika pole jõutud lõpuni läbi uurida. Peamatusest ja selle lähedal olevatest kõrvalmatustest on seni leitud 32 kadunukese jäänused.

Mõistatuslikud põliselanikud armastasid kulda

Panama kultuuriministeeriumi pressiteates öeldakse, et rikas ja võimukas mees ning teda saatvad inimesed maeti umbes aastal 750. Seega saab öelda, et tõenäoliselt esindavad maetud selles piirkonnas elanud mõistatusliku Coclé kultuuri inimesi.

 

 

Vähesed 16. sajandil kirja pandud Hispaania allikad kirjeldavad seda kultuuri kui rahvast, keda valitses rikas eliit. Hispaanlaste sõnul valmistasid Coclé kultuuri käsitöölised ornamenteeritud kuldehteid ning kõrge kvaliteediga keraamikat.

Tõenäoliselt olid Coclé kultuuri inimesed ka osavad kaupmehed, sest nende toodetud kuldehteid on leitud lausa 1500 kilomeetri kauguselt, praeguse Mehhiko aladelt. Coclé kultuur hääbus 16. sajandil, seoses Hispaania kolonistide saabumisega.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress