Kummaline leid mahajäetud sünagoogis

Juhuslikult leitud sünagoogi põranda alla maetud aardekirst pakub arheoloogidele rohkelt mõistatusi.

© Michal Wojenka

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. JUUNI 2020

Lõuna-Poolas asuvas Wieliczka linnas ilmus täiesti ootamatult välja tõeline müsteerium. Arheoloogid kaevasid mahajäetud sünagoogi vundamendi juures proovi­auku ja sattusid puidust kirstule, milles oli 350 juudi usundiga seotud hõbedast ja muust metallist eset. Krakówi Jagiellonski ülikooli arheoloogi Michał Wojenka sõnul oli kirstust leitud esemete seas näiteks hõbepeeker, heebrea kirjas graveeringuga pronksvaasid ja hõbetatud küünlajalad.

Puidust kirstust leidsid arheoloogid ka Austria-Ungari armee ohvitseri 18 mütsi­märki, mis on oluline viide kirstu matmisaja kohta. Wojenka sõnul olid need märgid omal ajal kinnitatud armeesõdurite pea­katetele. Kirst oli mütsidega vooderdatud ning need olid kõdunenud. Sellist tüüpi sõjaväelase mütsi kasutati veel Esimese maailmasõja ajal, mil Wieliczka linn kuulus Austria-­Ungari alla. Sõja puhkedes tungisid piirkonda Vene sõdurid, kes röövisid palju­sid juudi kogukondi. „Kui venelased 1914. aastal Wieliczkale lähenesid, üritasid kõik elanikud enda väärtesemeid peita. 

Ei saa välistada, et ka sünagoogi juhid sellise otsuse vastu võtsid ja need esemed matsid,“ rääkis Wojenka. See ei selgita küll seda, miks koguduse liikmed aaret sõja järel üles ei kaevanud. 1920. aastail tehtud rahvaloenduse andmeil elas linnas umbes 1135 juudi soost inimest.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress