Kuningas Midas armastas kulda

Legendi järgi muutus kõik, mida kuningas Midas puudutas, kullaks. Arheoloogilised uuringud näitavad, et kulda oli Midasel tõepoolest jalaga segada, kuid kuldse kuninga suurimad saladused ootavad alles avastamist.

© Walter Crane

ELSE CHRISTENSEN

18. JUUNI 2022

Elas kord kuningas, kes soovis, et kõik, mida ta puudutab, muutuks kullaks. Nii algab kuningas Midasest pajatav legend, mis on tuntud vanaaja kirjutistest. Kuninga soov täituski, ent selle tagajärg oli traagiline: rikkus ei toonud Midasele õnne. Otse vastupidi. Kullahimulisel valitsejal tuli nälgida ja janu kannatada, sest niipea kui ta huuled toitu ja jooki puudutasid, muutusid need hinna­liseks, kuid seedimatuks metalliks. Tema kui armastava isa puudutus muutis kuldseks kujuks isegi ta tütre. 

Legendi põhjal pidi Midas ellujäämiseks oma tulusast võimest loobuma.Loo moraal on üsna ilmne. Õnn ei seisne kunagi kullas ega muudes materiaalsetes väärtustes. See tõdemus kehtib igal pool ning igal ajal.

Kuningas Midase lugu räägitakse täna­päevalgi, ta nimi on kinnitunud fraasides ja kõnekäändudes. See Früügia iidne kuningas on kirjutatud ajalukku ja saanud surematuks. Püsivad legendid pälvivad sageli ajaloolaste ja arheoloogide tähelepanu ning ärgitavad uurima, kui palju on neis tõtt. Kui mainida veel võimalust leida Midase oletuslikud hiiglaslikud kullavarud, siis polegi imestada, et arheoloogid, aardejahtijad ja õnnekütid on hakanud legendi lahti harutama.

Küsimusi on tekkinud palju, kuid kõige tähtsamad neist võib sõnastada järgmiselt: kas lugu iidsest kuningast on midagi enamat kui pelgalt müüt; kust pärines tema tohutu varandus, mis tal väidetavasti oli; mis juhtus kuningas Midase kullaga?

Nendele küsimustele ei ole veel veenvat vastust leitud, kuid nüüd oleme me tõele lähemal kui kunagi varem. Väga suure tõenäosusega leitakse kuningas Midase hauakamber juba mõne aasta pärast tema suurejoonelise pealinna Gordioni varemeist. Kas see sisaldab ka mõnd enneolematut aaret, näitab meile aeg.

Näidend tegi Midase kuulsaks

Ajaloolased usuvad, et lugu Midase tohutust rikkusest hakati kõigepealt rääkima ühes vanakreeka saatürdraamas, mis olid 6. ja 5. sajandil eKr ülimenukad. Neid näidendeid nimetati nõnda seepärast, et neis mängisid olulist rolli veini- ja lustijumala Dionysose rõõmsad ja vabameelsed saatjad saatürid.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress