Üle 10 000 skandinaavlase võitles Natsi-Saksamaa poolel. Paljud neist kaotasid elu Lätimaal Kura poolsaarel, kus taani, norra ja isegi mõned rootsi SS-sõdurid jäid Punaarmee piiramisrõngasse. Läti mittetulundusühing Legenda otsib lahinguväljal kadunud sõdureid.
© Bundesarchiv
NIELS-PETER GRANZOW BUSCH, TORSTEN WEPER & ESBEN MØNSTER-KJÆR
1. MÄRTS 2020
Kolju lõualuud on pärani lahti, otsekui kaikuks sõduri surmakarje praegugi üle Lätimaa metsade. See pilt ei paista sugugi häirivat taanlasest väljakaevajat Anders S. Nikkelseni. Hoolikalt pühib ta luudelt mulda maha, ise samal ajal jälgides, et ükski nööp, münt või muu sõdurile kunagi kuulunud ese mullaga koos kaotsi ei läheks. Langenud sõduri nime kindlaks tegemiseks võib olla kasu igast pisiasjast.
Kõige parem oleks, kui skeleti juurest ilmuks välja sõduri kaelaskantav ovaalne plekist märk – siis oleks hukkunu isikut Saksa arhiividest kerge välja selgitada.
Paistab, et sõdur sai surma mürsutabamusest – plahvatusest tingitud lööklaine on mehel pea otsast rebinud. Luustikult on näha, et tema selgroog on kaela kohalt murdunud.
„Seda kinnitab ka kiivri lõuarihm, mis on plahvatuse käigus keeleluu purustanud nii, et see paiskus kurku,“ ütleb Anders S. Nikkelsen.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud