Kurikuulus paavst teadis juutide laushävitamisest

1958. aastal surnud paavst Pius XII-t on süüdistatud juudivastasuses.

© Imageselect

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. OKTOOBER 2020

Paavst Pius XII teadis seniarvatust palju rohkem Natsi-Saksamaa poolt Teise maailmasõja ajal toime pandud juutide laushävitamisest. Hoolimata Vatikani enda infoallikate kurjakuulutavatest teadetest ja kirjeldustest, hoidis paavst teavet USA valitsuse eest saladuses. Sellisele esialgsele järeldusele jõudsid Saksa ajaloolased, uurides arhiivi, mille Vatikan avas selle aasta märtsis ning kus leidub paavstiga seotud dokumente. Arhiivi uurinud Saksa ajaloolaste töörühma juhtis kirikuajaloolane Hubert Wolf.

Ajalehtede Die Zeit ja Washington Post kohaselt andis Ameerika Ühendriikide diplomaat 1942. aasta septembris Vatikanile üle salajase raporti, mis tugines juudi ühingu Jewish Agency andmetele. Raportiga teavitati sellest, et 100 000 juuti olid tapetud Varssavis ja selle piirkonnas ning 50 000 juuti olid mõrvatud sakslaste okupeeritud Ukrainas. USA soovis teada, kas paavst saab neid andmeid kinnitada. 

Wolfi sõnul on arhiivist näha, et Vatikan sai kuu varem Lvivi kreeka-katoliku kiriku piiskopilt teate, et Ukrainas on mõrvatud 200 000 juuti. Septembris sai paavst massimõrvade kohta teate ühelt Itaalia ärimehelt. Sellegipoolest vastati USA-le, et Vatikan ei kinnita salajases raportis toodud infot.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress