Nõukogude Venemaa kehtestas 1920. aastal vaba ja tasuta abordiõiguse kõikidele naistele. Peagi ummistusid haiglad naistest ning võimudel tuli oma otsus ümber vaadata.
National Library of Medicine
IMELINE AJALUGU
1. MÄRTS 2023
Nõukogude Venemaa oli maailmas esimene riik, kus naised said õiguse aborti teha. Sellekohase dekreedi andis Lenini valitsus välja 1920. aastal. Selles sätestati, et iga naine võis lasta haiglas teha tasuta ja turvaliselt aborti ning protseduuri tohtisid teha kohase väljaõppega arstid.
Dekreedi järgi oli uue seaduse eesmärk hoolitseda naiste tervise eest ja samuti vältida olukorda, kus rasedad on sunnitud aborti tegema ohtlikes ja ebahügieenilistes tingimustes, mille tagajärjel võib naine sattuda „harimatute nurgatohtrite ohvriks“.
Abordi tegemine polnud nii lihtne, kui pealtnäha paistis. Vastuseis abordile oli ühiskonnas valdav ja juba 1920. aastate keskel hakati piirama aborte pärast kolmandat raseduskuud ning prooviti eelistada naisi, kes olid vaesed ja vallalised ning kellel juba oli lapsi. Kahe abordi vahele pidi jääma vähemalt kuus kuud. Hoolimata sellest olid haiglad rasedust katkestada soovinud naistest ülekoormatud. Seepärast loodi spetsiaalsed abordikliinikud, samal ajal proovis võim senisest rangemalt võidelda illegaalsete nurgatohtrite vastu.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud