Kus seadustati abort esimesena?

Nõukogude Venemaa kehtestas 1920. aastal vaba ja tasuta abordiõiguse kõikidele naistele. Peagi ummistusid haiglad naistest ning võimudel tuli oma otsus ümber vaadata.

National Library of Medicine

IMELINE AJALUGU

1. MÄRTS 2023

Nõukogude Venemaa oli maailmas esimene riik, kus naised said õiguse aborti teha. Sellekohase dekreedi andis Lenini valitsus välja 1920. aastal. Selles sätestati, et iga naine võis lasta haiglas teha tasuta ja turvaliselt aborti ning protse­duuri tohtisid teha kohase välja­õppega arstid.

Dekreedi järgi oli uue seadu­se eesmärk hoolitseda naiste tervi­se eest ja samuti vältida olukorda, kus rasedad on sunnitud aborti tegema ohtlikes ja ebahügieenilistes tingimustes, mille tagajärjel võib naine sattuda „harima­tute nurgatohtrite ohvriks“.

Abordi tegemine polnud nii lihtne, kui pealtnäha paistis. Vastuseis abordile oli ühiskonnas valdav ja juba 1920. aastate keskel hakati piirama aborte pärast kolmandat raseduskuud ning prooviti eelistada naisi, kes olid vaesed ja vallalised ning kellel juba oli lapsi. Kahe abordi vahele pidi jääma vähemalt kuus kuud. Hoolimata sellest olid haiglad rasedust katkestada soovinud naistest ülekoormatud. See­pärast loodi spetsiaalsed abordikliinikud, samal ajal proovis võim senisest rangemalt võidelda illegaalsete nurgatohtrite vastu.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress