Kust on pärit amišid?

Amišid elasid isoleeritud kogukondadena Kesk-Euroopas. Usulise tagakiusamise tõttu olid nad sunnitud 18.–19. sajandil ümber asuma teisele poole Atlandi ookeani Ameerika Ühendriikidesse. Tänapäeval amišeid Euroopas enam ei leidu.

© Shutterstock

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

9. NOVEMBER 2023

Põhja-Ameerikas elavad usklikud amišid on Ameerika Ühendriikide kodanikud, kel on Šveitsi, Saksamaa, Hollandi või Prantsusmaa juured.

Amišide usulahk kujunes anabaptistidest, mis oli reformatsiooni ajal tekkinud protestantlik uskkond. Anabaptiste kutsutakse taasristijateks seetõttu, et nad peavad õigeks täiskasvanuna ristimist. Nende püüdlused pöörduda tagasi varakristluse aega ja patsifism tegid neist nii katoliikliku kui ka protestantliku kiriku taga­kiusamise ohvrid.

17. sajandi lõpus tekkisid anabaptistide lõhenemise tagajärjel amišid, kes taotlevad lihtsat eluviisi ja ranget moraali. Enda usu vabaks harrastamiseks otsisid amišid paika ja leidsid selle Ameerikas, kus nad asusid elama Pennsylvania osariiki ja seda ümbritsevatesse osariikidesse.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress