Amišid elasid isoleeritud kogukondadena Kesk-Euroopas. Usulise tagakiusamise tõttu olid nad sunnitud 18.–19. sajandil ümber asuma teisele poole Atlandi ookeani Ameerika Ühendriikidesse. Tänapäeval amišeid Euroopas enam ei leidu.
© Shutterstock
NIELS-PETER GRANZOW BUSCH
9. NOVEMBER 2023
Põhja-Ameerikas elavad usklikud amišid on Ameerika Ühendriikide kodanikud, kel on Šveitsi, Saksamaa, Hollandi või Prantsusmaa juured.
Amišide usulahk kujunes anabaptistidest, mis oli reformatsiooni ajal tekkinud protestantlik uskkond. Anabaptiste kutsutakse taasristijateks seetõttu, et nad peavad õigeks täiskasvanuna ristimist. Nende püüdlused pöörduda tagasi varakristluse aega ja patsifism tegid neist nii katoliikliku kui ka protestantliku kiriku tagakiusamise ohvrid.
17. sajandi lõpus tekkisid anabaptistide lõhenemise tagajärjel amišid, kes taotlevad lihtsat eluviisi ja ranget moraali. Enda usu vabaks harrastamiseks otsisid amišid paika ja leidsid selle Ameerikas, kus nad asusid elama Pennsylvania osariiki ja seda ümbritsevatesse osariikidesse.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud