Kuuba kriis

1962. aasta kahel närvesööval nädalal üritasid Ameerika Ühendriikide president John F. Kennedy ja Nõukogude Liidu juht Nikita Hruštšov kontrollida konflikti, mis paistis päädivat maailmalõpuga. Sõjalist lahendust pooldasid nii USA kindralid kui ka Kuuba juht Fidel Castro.

© Classicstock / Imageselect

TROELS USSING

8. JAANUAR 2023

Valges Majas valitses pingeline meeleolu. Kalender näitas, et on 1962. aasta 16. oktoober, ja USA presidendi John F. Kennedy ees laual lebas kolm hägust fotot.
„Stardiseadeldised, raketiveokid, telgid,“ lausus CIA analüütik Arthur Lundahl pilti­del paistvatele objektidele peenikese kepiga osutades.

Fotod olid tehtud paar päeva varem luurelennukitelt U-2, mis lendasid kõrgel läbi Kuuba õhuruumi ja pildistasid maapinda võimsate teleobjektiividega. Nii saadud aerofotodelt paistsid mitme raketi­süsteemi lasketorud. USA luure tundis neis ära Nõukogude tuumalõhkepeadega raketid, mida oli näidatud isegi Moskvas peetud paraadidel.

Kõik paistis viitavat sellele, et Nõu­kogude Liit oli oma massihävitusrelvad toonud Kuubale. Saareriik Kuuba oli Ameerika Ühendriikidele pinnuks silmas olnud alates ajast, mil kommunistlik revolutsionäär Fidel Castro korraldas 1959. aastal seal riigipöörde ning tuli võimule.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress