Lahingud Vabadussõja diplomaatilisel rindel

Kõrvuti raskete kaitselahingutega Narva rindel käisid Tartus Eesti ja Nõukogude Venemaa delegatsiooni vahel rahuläbirääkimised. Ka sel diplomaatilisel rindel peeti raskeid heitlusi, mida mõjutas seis sõjaväljal. Nõukogude Venemaa püüdis saavutada paremat läbirääkimispositsiooni Narva vallutamisega või üle Narva jõe tungimisega.

© Rahvusarhiivi filmiarhiiv

URMAS SALO

1. JAANUAR 2020

Septembris 1919 Pihkvas alustatud rahuläbirääkimised olid katkenud, sest Eesti ei soovinud üksi ilma naaberriikideta Nõukogude Venemaaga rahu sõlmida. Arusaadavalt tuli Eestil arvestada Antandi huvidega ja toetada võimaluste piires vene valgete Loodearmee sügispealetungi Petrogradile. Kuna see nurjus, tuli Eestil novembris rahuläbirääkimisteks vastu võtta Nõukogude Venemaa uus pakkumine. 

16. novembril saabus Tartusse Nõukogu­de Venemaa välisasjade rahva­komissariaadi esindaja Maksim Litvinov, kes oli teel Kopenhaagenisse läbirääkimistele Inglismaa esindajatega. Samal ajal toimus Tartus ka Balti riikide konverents, kus arutati rahu sõlmimist. Litvinoviga arutati nüüd pantvangide vahetamist ja Eesti välisministeeriumi esindaja Ants Piip sõlmis ka sellekohase lepingu.

 

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress