Laisas kehas terve vaim

Tänapäeva fitnessigurud oleksid šokeeritud, kui peaksid järgima mineviku iluideaale. Mitte väga ammu peeti kahvatut nahka ja rasvarulle jõukuse märgiks.

© SCAN GOOGLE BOOKS; PAINTING HENRY FUSELI

NATASJA BROSTRÖM JA ANDREAS ABILDGAARD

21. JUUNI 2022

Londonist põhja pool asuva Stebbingi elanikud ei suutnud silmi pöörata matuserong­käigult, mis venis aeglaselt läbi küla. Kadunuke oli kohalik lihunik Jacob Powell, kuid eelkõige köitis elanike tähelepanu tema kirst. Lihuniku kereümbermõõt oli eluajal olnud üle nelja meetri, mistõttu pidi tohutut kirstu surnuaiale tassima ei vähem ega rohkem kui 16 meest.

Need matused toimusid 1754. aastal ning tollal ei olnud paksus lihunikus õigupoolest midagi ebaharilikku. Loomade tapmisel ja tükeldamisel tekkivat liha ja vere lehka pidas rahvas „rasvaseks õhuks“, mis usuti ladestuvat kehasse. Powell oli lihtsalt saavutanud aukartustäratava kehakaalu: 230 kilogrammi. Seda ei peetud meest tabanud õnnetuseks, vaid vastupidi, ametihüveks ning tõendiks sellest, et lihunik oli olnud väga töökas ja tubli mees.

Ühiskonna vaade rasvumisele on ajaloo vältel korduvalt muutunud. Antiikaja kreeklased uskusid, et rasvumine on üks rumaluse märke. Keskajal peeti üle­kaalulisi jumalakartmatuteks. „See, kes on oma kõhu ori, kummardab harva Allahit,“ nentis 13. sajandil Iraani luuletaja Saadi.

18. sajandil läksid taas moodi kogukad kered, et õige pea anda teed saleda ja sportliku keha kultusele.

Egiptlaste iluideaal kõikus

Egiptuse kuninganna Nofretete nimi tähendas tõlkes „ilus, täiuslik naine on sündinud“. Kui me vaatame kuulsat Nofretete büsti, võime nimes sisalduva oomeniga nõustuda: Nofretete sobiks tänapäevaseks filmistaariks või modelliks. Vanas Egiptuses aga sageli ei hinnatudki saledaid naisi.

Tegelikult on arheoloogid Egiptusest leidnud iidseid, hiiglaslike rindade ja täidlaste puusadega terrakotakujusid. 3000. aasta paiku eKr, kui Egiptus ühines üheks riigiks, mida valitses piiramatu võimuga vaarao, nihkus mood siiski saledama joone poole. Sellest annab tunnistust näiteks kivireljeef, millel kujutatakse mehi ja naisi üsna kõhnadena.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress