Hobuse ohverdamine Eestis

Laiuse kiriku lähedalt leitud ohvriaare, mis sisaldas ka hobuseluid, näitab, et hobusel oli meie muinasusundis tähtsam roll, kui seni arvatud.

© Mauri Kiudsoo / AI 7243

MAURI KIUDSOO

12. DETSEMBER 2023

Kesk-Eestist Laiuse kiriku lähedalt avastati 2013. aasta mais Eesti esimene hilisviikingiaegne ohvriaare (tpq. ehk varaseim võimalik peitmisaeg 1084. aasta), mis sisaldas peale 21 mündi ka kaupmehe kaalukomplekti kuulunud kausside tükke koos vihtidega.

Laiuse leiukoht pälvis juba pisut varem leidja tähelepanu samas kohas künni järel paljandunud hobuse sääreluude tõttu. Osa Laiuse aarde münte on esialgu kuulunud ühe varasema, I ja II aasta­tuhande vahetuse paiku valmistatud kee koosseisu, millest annavad tunnistust nende külge needitud kandade abil kinnitatud spetsiifilised hõberõngad. Selliseid, Skandinaavia maadele iseloomulikke ehtedetaile kohtab Eestis veel kolmes – Paunküla, Vao ja Saka – 11. sajandi aardes. 

Seni meie ajalooteaduses levinud kontseptsioon ütles, et võrreldes paljude naabermaadega oli hobusel meie muinasusundis kõrvaline roll. Vähemasti ei olevat see loom saavutanud siinses religioonis ja ideoloogias kunagi olulist kohta.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress