Lämmatav surm saabus vargsi: ajaloo hirmsaim tööstuskatastroof

Sugulased leinavad siiani tollel detsembriööl kaotatud omakseid. Fotoseinad püstitati igaveseks mälestuseks rängast õnnetusest.

© Getty Images

STINE OVERBYE

21. DETSEMBER 2023

Rahaman Khanile meeldib tema töö. Mees on Union Carbide’i keemiatehases Indias Bhopali linnas töötanud neli kuud. Palk on üllatavalt hea ja töökoormus talutav. Üheskoos rohkem kui 100 inimesega on 29aastane Khan 2. detsembril 1984. aastal õhtuses vahetuses tööl. Ta saadab aega mööda sööklas koos käputäie kolleegidega, juues teed ja mängides kaarte.

Khani ülesanne on hooldada toru­süsteeme, õlitada masinaid ja hoida silma peal ohtlikke kemikaale sisaldavatel mahutitel. Kuna aga tehas on tootmise sama hästi kui peatanud, pole tal suurt midagi teha. Kella poole üheksa paiku paneb Khan kaardid lauale ja läheb välja pehmesse talveõhtusse, et loputada läbi säilitusmahutite torud, mis sisaldavad ülimürgist ainet metüülisotsüanaati (MIC). Juhtkond on selle jaoks välja töötanud tööjuhendi, milles kirjeldatakse töö­ülesannete käiku.

Union Carbide’i keemiatehas Indias tootis putukamürki.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress