Langebraun lauale! Eesti portselaniäri suurtegija.

Eestis ei leidu portselani valmistamiseks vajalikku peenliiva. Sellest hoolimata suutis Nikolai Langebraun üles ehitada portselaniäri, mis kasvas suurettevõtteks, ning asus dekoreeritud portselani isegi eksportima.

© Tallinna Linnamuuseum

ANNE RUUSSAAR

1. MAI 2019

Eesti ajakirjandus teatas 1933. aasta veebruarikuus, et riigi tööstus on saanud uue eksportartikli. Selleks osutus maalitud ehk dekoreeritud portselan.
Lehemehed tegid ringkäigu Tallinna ettevõtja Nikolai Lange­brauni portselanitööstuses ning olid nähtust vaimustuses.

„Vaadeldes tööstuse toodangut, mis meeldivalt asetatud suurde näituseruumi, jääb veendumus, et tehakse kunstimaitselist tööd.“ kirjutas Päevaleht. „Mitte­midagiütlevatele valgetele portselanserviisidele ja iluesemetele on antud nägus ja kunstipärane välimus. Selleks kasutatakse ka rohkesti eestipäraseid motiive meie nimekailt kunstnikelt.“

Otse ajakirjanike silme all tulid ahjust välja Eesti rahvusvärvides kohvitassid ning vabariigi 15. aastapäevaks kujundatud peekrid riigivapi ja Riigikogu hoone pildiga. Neile lisandusid suured rikkalikult kaunistatud ilutaldrikud ning hõbedaga kaetud kohviserviisid. Kes oli mees, kes pani aluse uudsele tööstusharule?

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress