Lapsena piinasid kurjategijad loomi

1970. –1980. aastail puhkes Ameerika Ühendriikides otsekui sarimõrvarite epideemia. Seetõttu hakkasid politseieksperdid uurima, kas elajalikel tapjatel on midagi ühist.

© New York Daily News Archive/Getty Images

ANDREAS EBBESEN JENSEN

1. AUGUST 2021

Mõiste „sarimõrvar“ tekkis 1930. aastail Saksa­maal. Ameerika Ühend­riikides hakati seda kasutama alles pärast 1974. aastat, mil FBI kriminoloog Robert Ressler kasutas seda terminit ühes oma ettekandes.

1970. ja 1980. aastail küsitles ta ühtekokku 36 süüdi mõistetud sarimõrvarit, et aru saada, kuidas nood mõtlevad, ning otsida sel moel võimalusi nende peata­miseks. Noil aastail oli sarimõrvareid vaba­duses veel külluses.

1980. aastail ütles Robert Ressler: „Sari­mõrvade osakaal küünib epideemia mõõtmeteni. Kuritegude tüüpe, mida me tänapäeval näeme, ei esinenud enne 1950. aastaid nii sageli. Üksikisik, kes võtab 10, 12, 15 elu, on Ühendriikide kuritegevuse ajaloos suhteliselt uus fenomen.“

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress