Lapsetapp jumalate viha leevendamiseks

Peruu läänerannikult leidsid arheoloogid 269 mõrvatud lapse luustiku jäänused. Sealne muistne Chimú rahvas oli lapsed sajandite eest ohverdanud. Nüüd püüavad teadlased vastata küsimusele, miks.

© Samson Goetze & Mónica Serrano / National Geographic

ELSE CHRISTENSEN & ANDREAS ABILDGAARD

1. JAANUAR 2020

Lapsed, täiskasvanud ja veo­loomad laamad liiguvad tänapäeva Peruu loodeosas toimuval protsessioonil aeglaselt mäekülge mööda üles. Eelmiste nädalate vihmasadu on pehme liivapinnase muutnud suureks muda­-
auguks. 

Sellal, kui laamad rebivad lõõgasid ja suruvad jalgu maasse, et libedal rajal püsti jääda, sammuvad lapsed täiesti rahulikult. Otsekui uneskõndijad tõstavad nad jalgu üksteise ette ning hoiavad teine­teise ligi, ehkki vihm on nad läbimärjaks kastnud ja nende jalad vajuvad mutta. Laste apaatsusele on seletus. Täiskasvanud on lastele jootnud maisiõlut, et nad ei osutaks vastupanu siis, kui nad kõrgendiku tipul antakse preestrite kätte.

Värvikirevais rõivais, ehete ja kaunistustega ülekülvatud preester põlvitab, kui protsessioon temani jõub. Üks naine ulatab talle lapse. Preester tõstab noa ja lööb selle lapsele rindu, et süda väikesest kehast välja rebida. Veri valgub loiguna vihmast läbiimbunud pinnasesse. Jumalad on saanud esimese ohvri.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress