Laseri ja mikroskoobiga Ackermanni avastamas

© Andres Uueni

HILKKA HIIOP, ANDRES UUENI

02. JAANUAR 2021

Kujur Christian Ackermann nikerdas puuskulptuure kirve, sae, peitli jm lihtsate riistadega. Tema teoste uurimiseks rakendati töösse aga laserskannerid ja tipptehnoloogilised analüüsiseadmed. 

Algas unikaalne uurimisprojekt „Christian Ackermann – Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas“.

Christian Ackermann oli saksa päritolu Eesti baroki­ajastu puunikerdaja, kelle töökojas valmisid aastail 1680–1710 kõik Põhja-Eesti tähelepanuväärsemad kiriku­sisustuselemendid.

Noor ja andekas kujurisell Christian tuli 1674. aasta kevadel Königsbergist (tänapäeval Kaliningrad) Tallinna ning asus tööle tsunftimeister Elert Thiele sellina. Pärast meistri surma abiellus Ackermann tolle noore lese Anna Marten­siga ja sai temaga liigagi ruttu pärast laulatust lapse, eirates seega tollase ühiskonna moraalinorme.

Ta riivas oma käitumisega muidki kohalikke tavasid ja muutis otsustavalt siinset kunstikultuuri. Ühtlasi asus Acker­mann võitlusse aastasadu püsinud tsunftisüsteemiga, et kehtestada end vabameistrina.

Ackermanni radikaalsus tekitas vana­des meistrites pahameelt ning nad süüdistasid Ackermanni, et see töötas nn pööningujänesena ja võttis neilt leiva käest. Isehakanud vabameister aga arvas, et kohalikud tsunftimeistrid ei teagi, mis puu­nikerduskunst on, hoopis tema ise võivat seda neile õpetada.

Christian Ackermannile 9. märtsil 1677 antud vabameistritunnistus.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress