Laste imedemaa Kadrioru pargis

1930. aastail laste rõõmuks rajatud Kadrioru lastepaviljoni ja noortepargi kompleks on suures osas säilinud tänapäevani ning olnud laste teenistuses kõigi riigivõimude ajal.

© Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

JANE MERESMAA-ROOS

24. JUUNI 2022

Päikeseliselt suvises Kadrioru pargis valitses 85 aastat tagasi ootusärev meeleolu ja käisid hoogsad ehitustööd. Juunikuu keskpaigas pidi seal avatama Eesti Vabariigi esimene lastepark.

Aastail 1936–1937 otsustati linna esinduspargi südames paiknenud ala pühendada eelkooli- ja kooliealistele laste­le. Selle taga oli Euroopast inspi­reeritud uudne lähenemisviis pargi­kultuurile ja soov seda mitmekesistada. Läänes oli loodud eriilmelisi rahvaparke nii vaba aja veetmiseks, liikumise harrastamiseks kui ka kultuuri nautimiseks. Riigi­parkide Valitsuse direktor Peeter Pätsi plaanide kohaselt pidi uuendatud pargi­alale rajatama lehtlaid, puhke­alasid, purskkaevutiike, maalilisi vaateid jpm.

Kõigile loodud park

Pargiarhitekt ja looduskaitsetegelane Peeter Päts oli tolleaegse riigivanema Konstantin Pätsi vend. Peale Kadrioru pargi juhendas ta ka Toila-Oru, Keila-Joa ja Pühajärve parkide rekonstrueerimist. Linnaplaneerimisega oli ta tutvunud Saksa­maa, Venemaa ja Ukraina suur­linnades. Ühtlasi oli ta Dresdenis ja Moskvas õppinud metsandust ning lõpeta­nud Tartu ülikooli geograafia­magistrina.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress