Laste imedemaa Kadrioru pargis

1930. aastail laste rõõmuks rajatud Kadrioru lastepaviljoni ja noortepargi kompleks on suures osas säilinud tänapäevani ning olnud laste teenistuses kõigi riigivõimude ajal.

© Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

JANE MERESMAA-ROOS

24. JUUNI 2022

Päikeseliselt suvises Kadrioru pargis valitses 85 aastat tagasi ootusärev meeleolu ja käisid hoogsad ehitustööd. Juunikuu keskpaigas pidi seal avatama Eesti Vabariigi esimene lastepark.

Aastail 1936–1937 otsustati linna esinduspargi südames paiknenud ala pühendada eelkooli- ja kooliealistele laste­le. Selle taga oli Euroopast inspi­reeritud uudne lähenemisviis pargi­kultuurile ja soov seda mitmekesistada. Läänes oli loodud eriilmelisi rahvaparke nii vaba aja veetmiseks, liikumise harrastamiseks kui ka kultuuri nautimiseks. Riigi­parkide Valitsuse direktor Peeter Pätsi plaanide kohaselt pidi uuendatud pargi­alale rajatama lehtlaid, puhke­alasid, purskkaevutiike, maalilisi vaateid jpm.

Kõigile loodud park

Pargiarhitekt ja looduskaitsetegelane Peeter Päts oli tolleaegse riigivanema Konstantin Pätsi vend. Peale Kadrioru pargi juhendas ta ka Toila-Oru, Keila-Joa ja Pühajärve parkide rekonstrueerimist. Linnaplaneerimisega oli ta tutvunud Saksa­maa, Venemaa ja Ukraina suur­linnades. Ühtlasi oli ta Dresdenis ja Moskvas õppinud metsandust ning lõpeta­nud Tartu ülikooli geograafia­magistrina.

1937. aastast rikastab Kadrioru pargiansamblit väärtuslik uusklassitsistlik puithoone.

© Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

Peeter Päts pidas oluliseks ka tulevaste pargi­arhitektide koolitamist ja harimist, sestap korraldas ta algajatele aednikele koolitusi, ekskursioone ning õppereise teistesse riikidesse.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress