Lastehalvatustõvevaktsiini katastroof USAs

Ameerika Ühendriikides on tänapäeval üks maailma rangeimaid vaktsiinide väljatöötamise kontroll­süsteeme. Sellel on mõjuv põhjus. 1955. aastal põhjustas ühes laboris tehtud viga katastroofi, mille tagajärjed olid ohvritele eluaegsed.

Bettmann / Getty Images

IMELINE AJALUGU

1. JUULI 2021

Kogenud viroloogina oli Berni­ce E. Eddy harjunud, et laborikatsed ei anna alati niisuguseid tulemusi, nagu eeldatud. Ometi vajus teadlasel suu lahti, kui ta uuris 1954. aasta 30. augustil mikroskoobi all lähemalt üht proovi.

USA terviseametis oli Eddy ülesanne uurida poliomüeliidi ehk lastehalvatus­tõve­ vaktsiini kvaliteeti. Vaktsiin oli äsja välja töötatud ja selle tootmist oli alustatud Californias Berkeley linnas Cutteri laboris. Mõni päev varem oli Eddy andnud vaktsiini mõnele katseahvile, kuid eksperiment ei läinud nii, nagu oodatud.

Mitu ahvi jäid õige pea pärast vaktsiini manustamist halva­tuks. Juhtunu põhjuste selgitamiseks uuris Eddy vaktsineeritud ahvi selgroost võetud proovi elektronmikroskoobi all. Teadlane kangestus, kui nägi läätse alla klaasplaadile joonistumas kerjate osakeste kobaraid.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress