Hädaga valmib Leevaku hüdroelektrijaam

Stalinistliku propaganda järgi valmis Leevaku elektrijaam uljaste komsomoliehitajate käterammuga. Tegelikult tegid tööd ja maksid arveid talumehed ja kommunistlikud noored pigem segasid.

© J. KÜLMET / RAHVUSARHIIVI FILMIARHIIV

HERKKI KUKK

24. NOVEMBER 2022

1947. aasta 5. novembril avati Võrumaal Leevakul pidulikult hüdroelektrijaam, mis ametliku propaganda järgi oli taastatud komsomoli löökehituse korras, ent tegelikult talunike sunnitööga. Jaama avamine pühendati Oktoobrirevolutsiooni 30. aastapäevale.

„Kogu maakonnast ehitustööle kokku­tulnud noorte ühendatud jõud ja töö­valmidus süütavad selleks tähtpäevaks elektrivalguse vähemalt 500 talus,“ kirjutas Rahva Hääl vahetult enne jaama valmimist. Kui ilmus Juhan Smuuli poeem „Järvesuu poiste brigaad“, mis räägib jaama ehitamises reaalselt osalenud komsomolibrigaadist, sai Leevaku elektri­jaam lausa ikooniliseks stalinismi­ajastu ettevõtmiseks.

Ehkki „kogu maa elektrifitseerimine“ oli kommunistliku riigi ideoloogiline ees­märk, pidi elektrijaama ehitust rahastama kohalik Leevaku Põllumajandusühistu, mis koosnes toona veel ise­seisvatest erataludest. Need pidid välja käima 25% omafinantseeringuks, üle­jäänud summa aga võtma riigipangast laenuks. Lisaks pidi põllumajandusühistu varustama töölised tööriistade ja veo­vahenditega, toiduga, puhkeruumide, meelelahutuse ning kõige muu tarvilikuga, nagu kirjutab ajaloolane Anu Raudsepp.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress