Kiviajakujuke rändas üllatavalt kaugele

Willendorfi Venus tahuti kivist välja 24 000 aastat tagasi. Värske uurimus näitab, et kuulus kujuke tegi enne, kui Austriasse jõudis, läbi pikema reisi.

© Shutterstock

JANNIK PETERSEN

5. SEPTEMBER 2022

Üle 24 000 aasta tagasi raius üks kiviaja kunstnik lubjakivist välja 11 cm kõrguse erootilise alatooniga viljakussümboli. Kujuke leiti 1908. aastal Austria küla Willendorfi lähedalt ning saigi seetõttu nimeks Willendorfi Venus.

Teadlased said kohe aru, et see kuju ei olnud valmistatud kohalikust kivist, kuid nad ei teadnud, kust võis materjal pärineda.

Viini ülikooli antropoloog Gerhard Weber uuris nüüd lähemalt lubjakivi, millest kujuke on tehtud. Tilluke kuju on raiutud pruunist ja urbsest lubja- ja räniühendeid sisaldavast ooliidist. Kompuutertomograafiga nägid Weber ja tema kolleegid, et lubjakivis oli mitu eri vanuses kihti. Need on otsekui sõrmejäljed, mille järgi saab otsida samalaadsete kihistusega lubjakiviladet, kust materjal on võetud. Kihti­dega klappiv ladestus leiti Põhja-Itaaliast.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress