Kiviajakujuke rändas üllatavalt kaugele

Willendorfi Venus tahuti kivist välja 24 000 aastat tagasi. Värske uurimus näitab, et kuulus kujuke tegi enne, kui Austriasse jõudis, läbi pikema reisi.

© Shutterstock

JANNIK PETERSEN

5. SEPTEMBER 2022

Üle 24 000 aasta tagasi raius üks kiviaja kunstnik lubjakivist välja 11 cm kõrguse erootilise alatooniga viljakussümboli. Kujuke leiti 1908. aastal Austria küla Willendorfi lähedalt ning saigi seetõttu nimeks Willendorfi Venus.

Teadlased said kohe aru, et see kuju ei olnud valmistatud kohalikust kivist, kuid nad ei teadnud, kust võis materjal pärineda.

Viini ülikooli antropoloog Gerhard Weber uuris nüüd lähemalt lubjakivi, millest kujuke on tehtud. Tilluke kuju on raiutud pruunist ja urbsest lubja- ja räniühendeid sisaldavast ooliidist. Kompuutertomograafiga nägid Weber ja tema kolleegid, et lubjakivis oli mitu eri vanuses kihti. Need on otsekui sõrmejäljed, mille järgi saab otsida samalaadsete kihistusega lubjakiviladet, kust materjal on võetud. Kihti­dega klappiv ladestus leiti Põhja-Itaaliast.

Teadlastele tuli kivimi pärinemine Põhja-Itaaliast väga suure üllatusena, sest see tähendab, et kas kujuke ise või selle tooraine rändas üle 550 km.

See on taas tõend sellest, et kiviaja rahvas oli väga liikuv. Põhja-Itaaliast Willendorfi jõudmiseks pidi kujuke ületama isegi Alpid!

Viljakussümbolina tuntud kujuke leiti 1908. aastal Austriast. Nüüd teavad teadlased ka seda, et Willendorfi Venus nikerdati lubjakivist, mille koostis meenutab kõige enam Itaalia 1400 meetri kõrguse mäe Sega di Ala lubjakivi oma.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress