Legendaarse anglosaksi kuninga kuju kannab naisteriideid

© CHRIS MCKENNA

JANNIK PETERSEN

6. APRILL 2022

Inglismaal Londonis Püha Kolm­ainsuse kiriku aias seisab anglosaksi sõdalaskuninga Alfred Suure monument. 9. sajandil võitis Alfred Suur viikingitelt tagasi Londoni ja Inglismaa. Monumendi viimatistel restaureerimistöödel said eksperdid üllatuse osaliseks. Selgus, et sõdalaskuninga monumendi alumine osa oli pärit naise skulptuurilt.

Kuninga monumendi ülemine osa on valmistatud 18. sajandil, kuid alumise osa kohta arvati siiani, et see on keskaegne. Nüüd aga selgus, et alumine osa pärineb hoopis antiikajast ehk ajavahemikust 80–130 pKr.

18. sajandil on kujur on ilmselt taaskasutanud Rooma-aegset jumalanna Minerva kuju.

Analüüsi käigus tuvastati, et kuju ülemine osa oli valmistatud 18. sajandi Inglismaal levinud materjalist – savi ja purustatud terrakota ning klaasi ja silikaatkivide massist. Seevastu kuju alumine osa, mis pärineb keiser Hadrianuse ajast, oli tahutud ühest suurest lubjakiviplokist. Arvatavasti oli jumalanna Minerva kuju esialgu kolme meetri kõrgune.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress