Leiti 1300 aastat vanad jalgadeta skeletid

Leitud luustikest kuueteistkümnel olid jalalabad otsast ära lõigatud.

© Edgar Bracamonte / Ritzau Scanpix & Bernard Gagnon

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MAI 2019

Põhja-Peruu matmispaigus toimuvatel väljakaevamistel leiti tõendeid motšikade suguharu õudse tava kohta. Nimelt avastati iidse motšikade kultuuri (umbes aastail 100–750 pKr) 23 esindaja luustik. Kuueteistkümnel neist, kelle seas olid ka lapsed, polnud jalalabasid. Toona oli sel rahval nimelt tavaks lõiga surnute jalad umbes hüppeliigese kohalt maha. Tänapäeva inimese silmadega vaadates võib see komme tunduda jõhkrana, ent motšikade meelest oli see sisuliselt armastuse avaldus.

Surnult lõikasid jalad küljest tavaliselt pere­liikmed, kes tegid luudest ehteid. Motšikadel kirjakeelt ei olnud ja seetõttu on ajaloolisi allikaid vähe, ent arheoloogide hinnangul olid need ehted lahkunute mälestamise vahendiks. Näiteks võis ema käia ringi surnud lapse luudest tehtud ehetega.

Leidude põhjal teatakse samuti, et motšikad valmistasid inimese luudest tarbeesemeid, mida võidi kasutada surnute mälestamise tähtsamatel riitustel.
Leitud skeletid ei ole küll veel lõplikult dateeritud, ent teadlaste arvates pärineb matmispaik motšikade kultuu­ri viimasest perioodist. Matmispaigast leiti ka üheksa inimluustikku, mis pärinevad tšimu kultuurist – see järgnes 8. sajandi lõpus kokkuvarisenud motšikade kultuurile. Tšimu kultuur kadus üheskoos inkade saabumisega 15. sajandil.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress