Leiti esimesed märgid gladiaatorite võitlusest Inglismaal

Gladiaatorite võitlusi seostatakse harilikult Itaaliaga, kuid ühe kauni matmisvaasi uurimine näitab, et neid võitlusi peeti ka Rooma impeeriumi kaugemates provintsides.

© Colchester Museums

BUE KINDTLER-NIELSEN

12. MÄRTS 2024

Ajaloolased on leidnud esimese käegakatsutava tõendi selle kohta, et Rooma ajal peeti gladiaatorite võitlusi ka Inglismaal. Täpsemini toimusid need Camulodunumi linnas, mille nimi on tänapäeval Colchester. Linna muuseumis on pikka aega olnud üks 3. sajandist pärit vaas, mis leiti ühest hauast. Vaasil on kujutatud gladiaatorid ja nende nimed, mis olid omal ajal ilmselt küllalt tuntud.

Vaasi kena dekoori tõttu on arheoloogid siiani oletanud, et see oli valmistatud väljas­pool Inglismaad ja viidud sinna omalaadse spordimeenena. Anuma uurimine värske pilguga aga näitas, et savi, millest see on valmistatud, pärineb kohalikust piirkonnast.

„See on ainus teadaolev tõend selle kohta, et ka Suurbritannias peeti Rooma gladiaatorite võitlusi,“ kuulutas Colchesteri ja Ipswichi muuseumi direktor Frank Hargrave.

Vaasil on kujutatud klassikalises võitluses kahte gladiaatorit: üks on lühikese mõõga ja ristküliku­kujulise kilbiga ning teine võrgu ja kolmhargiga.

© Colchester Museums

Vaasi uurimine tõi välja ka asjaolu, et esialgu kasutati seda joogi säilitamiseks ning alles hiljem taaskasutati seda matuse­urnina.

„Surnul pidi olema side gladiaatorite võitlus­tega,“ oletas arheoloog Glynn Davis Colchesteri muuseumist. „See inimene võis sponsida matše või oli tõsine spordihuviline, kes soovis endale matmist nii­suguse vaasiga.“

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress