Leiti Rooma pangaboks

Münte oli kerge tähele panna, sest suur tükk amforast oli puudu.

© Mibac

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. JAANUAR 2019

Põhja-Itaalia linnas Comos asuva Rooma-aegse teatri varemeis sattusid arheoloogid tähelepanuväärsele leiule. Avastati nimelt amfora, milles oli üle 300 antiikaja kuldmündi. Steatiidist amforas olnud mündid olid tõenäoliselt maetud teatri keldrisse.

„Need olid maetud sellisel viisil, et neid oleks võimalik välja kaevata,“ ütles Rooma aja müntide ekspert Maria Grazia Facchinetti pressikonverentsil.
Facchinetti sõnul olid mündid laotud „rullideks, nagu me näeme seda tänapäeval pankades“. Ta rõhutas, et seega ei saa arheoloogid väita, et mündid kuulu­sid eraisikule, vaid need pärinesid ilmsesti pangast, mis kasutas keldrit rahareservide peidupaigana. Teater asus linna kesksel foorumil, mis oli üldjuhul ka pankade ja templite asukohaks.

Praeguseks on lähemalt uuritud 27 münti, mis on pärit 5. sajandist. Neile on vermitud näiteks keiser Honorius (384–423), kelle valitsemise ajal sattus Rooma linn esimest korda pärast 800 aasta pikkust vaheaega rüüstamise ohvriks. Selle ajajärgu mündileid on haruldane, sest vaenulikud sissetungid ning Rooma riigi jagunemine Lääne- ja Ida-Rooma riigiks 395. aastal tähendas seda, et majandus kidus ning raha ei ringelnud impeeriumis sama vabalt kui varem.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress