Leiti salajane punker

© AOC Archaeology

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. SEPTEMBER 2020

Šotimaal avastati ootamatult jälg Winston Churchilli salajasest sõjaaegsest projektist. Moffati linna lähedal metsas sattusid maamõõtjad maa-alusele punkrile, mis oli ehitatud Teise maailmasõja ajal Churchilli salajase armee jaoks. Sõja ajal ehitati üle kogu Suurbritannia umbes 500 samalaadset punkrit. 

Nendesse pidid riigi sõjaväe väikesed eriüksused varjuma juhul, kui sakslastel õnnestunuks saareriik okupeerida. Üksuste võitlejad olid saanud väljaõppe, kuidas korraldada sabotaažiakte, ja sõdurid valiti välja päritolu põhjal – igas üksuses pidi olema mehi, kes tundsid üksuse tegevuspiirkonnaks määratud kanti. Üksuse ülesanne oli varjuda punkrites ja tekitada vaenlase tagalas kaost.

7 m pikkune punker asub 1,5 m sügavusel maa all. Põrand on valatud betoonist, ent seinad ja lagi on teraskaartest ja -plaatidest. Punkri mõlemas otsas on väljapääs, mis on käsigranaatide eest kaitsud nn lööklainekaitseseinaga.

Punkris jagus ruumi 7 võitlejale ja nende 5 nädala moonale.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress