Leiti USA dessantväelaste salajane seade

© GLOUMOUTH1

JANNIK PETERSEN

2. NOVEMBER 2022

Mäletad telesarja „Relvavennad“ („Band of Brothers“)? Seal näidatud USA dessantväelased kasutasid kavalat riistapuud, mis õnnestus nüüd ka päriselt üles leida.

Klõps ja seejärel veel klõps-klõps. Seda heli võis kuulda 1944. aastal Normandias vahetult enne liitlaste suurt dessanti ja ka selle ajal.
Klõpsutajateks olid Normandias maandunud liitlaste langevarjurid.
Neil oli selleks kaasas lihtne taskusse mahtuv seade, mida kutsuti tibuks. Sõdurid kasutasid seda oma ja võõra vahel vahe tegemiseks. Ühele klõpsule vastas oma alati kahe klõpsuga, kuid võõras klõpsule ei reageerinud.

Sõjast neid klõpsutajaid eriti järele ei jäänud, sest sõduritele oli antud karm käsk klõpsutajad pärast dessanti 24 tunni jooksul hävitada.

2019. aastal alustas Inglismaa firma ACME, mis omal ajal neid klõpsutajaid tootis, otsingut mõne originaalse klõpsuseadme leidmiseks.

Hiljuti leidsidki kaks veterani ühe neist tibudest ühelt Inglismaa põllult.

Klõpsutajaid hakati tootma pärast 1943. aasta dessanti Sitsiilias. Toona tõdesid langevarjurid, et neile kuluks hädasti ära selline vahend, millega saaks eristada omi ja võõraid ilma vaenlase tähelepanu äratamata. Tundmatu sõduri kõnetamine parooli küsimiseks oli ju liiga riskantne.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress