Leiti vanim tekstilõik, mis räägib Jeesuse lapsepõlvest

Saksamaa ühest raamatukogust leiti vanim teadaolev katkend apokrüüfilisest evangeeliumist, mis kirjeldab Jeesuse lapsepõlve.

© Wikimedia Commons

ALO LÕHMUS

14. JUUNI 2024

Uue Testamendi evangeeliumeist leiab infot Jeesuse sünni asjaolude kohta ning detailse ülevaate tema imetegudest ja ristisurmast, ent Jeesuse lapsepõlve ja teismeea kohta seal andmed puuduvad. Ent nn apokrüüfiliste evangeeliumide seas, mida ametlikku piiblikaanonisse ei lülitatud, leidub ka teoseid, mis heidavad valgust Jeesuse kujunemisaastatele.

Üks selliseid tekste on nn Tooma lapsepõlve-evangeelium (mitte segi ajada samuti apokrüüfilise gnostilise Tooma evangeeliumiga). Toomas oli üks Jeesuse 12 jüngrist, kuid kristliku kiriku arvates kujutab evangeeliumi tekst endast võltsingut.

Tänapäeva teadlased on seni nentinud, et selle autorit pole võimalik tuvastada ning et evangeeliumi kirjapaneku aeg võib jääda vahemikku 1.–15. sajand. Avalikkuse ette jõudis see alles 18. sajandil.

Nüüd aga leiti Saksamaalt Hamburgi ülikooli raamatukogust papüürusetükike, mis pärineb 4. – 5. sajandist ning sisaldab tekstilõigukest just Tooma lapsepõlve-evangeeliumist. Õieti oli papüürus juba ammu raamatukogus arvelegi võetud, kuid alles nüüd saadi aru, kust sellele kantud kreekakeelne tekst pärineb.

Tegu on fragmendiga evangeeliumi loost, mis kujutab viieaastast jeesust jõekoolmes mängimas. Ta kogus vett lompidesse ning vormis pehmest savist kaksteist varblast. Poisi tegevust tulid vaatama mõned täiskasvanud, sh Jeesuse isa Joosep. Nad nägid oma hämmastuseks, kuidas laps plaksutas oma käsi kokku ja hüüdis savivarblastele: „Minge lennake ja pidage mind meeles, kes te olete nüüd elus!“ Selle peale muundusid savikujud ehtsateks varblasteks ja lendasid siutsudes minema.

Papüürusel oleva teksti tuvastamine näitab, et Tooma lapsepõlve-evangeelium pärineb tõesti kristluse varajastest sajanditest. Nähtavasti koondati sellesse rahvasuus liikunud lood Jeesuse lapsepõlvest.

Uurimus avaldati ajakirjas “Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik”.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress