Drooni ajalugu

© United States Air Force / Wikimedia Commons / Getty Images

BENJAMIN CHRISTENSEN JA JANNIK PETERSEN

5. JAANUAR 2024

Paljud seostavad drooni moodsa sõjapidamisega, kuid see leiutis on juba ligikaudu 90 aastat vana. Mängulennukitest arenesid mehitamata õhusõidukid ja surmarelvad, mis juba 1980. aastail määrasid esimest korda ühe sõja tulemuse.

Süüria sõdurid tilkusid suvekuumuses higist, valmistudes välja tulistama oma kardetud pind-õhk-­rakette. Bekaa orus asunud õhutõrje­patareide juures teati, et peagi tuleb neil anda Iisraeli ründelennukitele vastu­löök. Kodusõjast räsitud Liibanonis olid Süüria väed olnud juba kuus aastat, kui 1982. aasta juunis ületasid Liibanoni piiri ka Iisraeli väed. Oli selge, et Iisraeli õhu­rünnakud Süüria väe pihta olid paratamatud.

Järsku kuulsid süürlased enda kohal õhus vaikset suminat ja samal ajal kõlas õhuhäire signaal. Hiljuti täiustatud radarisüsteemid olid tuvastanud nende poole teel olnud lennukid ning vähem kui pool minutit hiljem tulistasid süürlased välja esimesed õhu­tõrjeraketid.

Tundus, et taevas kubises vaenlastest, ja süürlased tulistasid peagi välja kõik oma raketid. Nad olid petta saanud. Õhutõrje­patareid ei tulistanud hävitajaid, vaid pigem kahjutuid, üksnes kaameratega varustatud kaugjuhitavaid droone. Nüüd olid süürlased kaitsetud, sest uute rakettide laadimiseks ja laskmise ettevalmistamiseks kulus vähemalt 10 minutit. Iisraellased teadsid seda ning kasutasid olukorra külmavereliselt ära.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress