Leonardo raiskas oma talenti

Maalimise heitis Leonardo da Vinci kõrvale, ent universaalne geenius ei löönud kunagi tõeliselt läbi ka ei inseneri, teadlase ega leiutajana. Tema kuulsus maalikunstnikuna kleepus talle külge hoolimata sellest, et ta oli tõrges oma pilte lõpetama.

© Getty Images & Shutterstock 

THERESE BOISEN HAAS JA ANDREAS ABILDGAARD

1. MAI 2022

Tõeline õnn peitub hobuses. Leonardo da Vinci jõudis sellele tõdemusele 1489. aasta kevadel, mil Milano hertsog Ludovico Sforza tellis talt oma isa esindusliku ratsamonumendi, mis pidi linnaelanikele meenutama Sforza perekonna suurust.

Innustununa alustas Leonardo tööd: monument pidi tulema 8 meetri kõrgune ja pronksivaluks pidi kuluma 75 tonni metalli. Et monument saaks võimalikult elutruu ja veenev, oli esmalt tarvis põhjalikult uurida hobuse anatoomiat.

Leonardo lahkas hobuselaiba, tegi märkmeid ja jooniseid hobuse luude proportsioonidest. Hobuse sisikond osutus niivõrd põnevaks, et ta otsustas kirjutada teadustöö hobuse anatoomiast. See ei valminud siiski kunagi, sest töö käigus paelus Leonardot hoopis uudne puhtamate tallide ehitamise meetod, mille ta täitsa juhuslikult leiutas. Sõnniku ära­juhtimiseks pidid seesuguses tallis olema veelüüsid ja põrandasüvendid. Järgmise asjana asus Leonardo kavandama säärast mehhanismi, mis laest tulevate torude abil täidaks automaatselt hobuste söögikünasid.

Nende põnevate ettevõtmistega asja­tades avastas Leonardo ootamatult, et hertsog otsis monumendi rajamiseks uut kunstnikku. Ludovico Sforza oli väsinud mitmeaastasest ootamisest. Siis asus Leonardo lõpuks oma ateljees pronkskuju jaoks savimudelit vormima.

Tööd juhtis täitmatu uudishimu

Leonardo da Vinci oli arvatavasti maailma ajaloo uudis­himulikem mees. Teda paelusid kõik elulised teemad. Ikka ja jälle sattus itaallane vaimustusse mingist probleemist või nähtusest, mis muutis püsiva keskendumise ühele valdkonnale peaaegu võimatuks. Teisalt oli aga just see lõputu uudishimu tema geniaalsust edasi viiv jõud. Juba lapsepõlves olid tal head tingimused selle ilmutamiseks.

Leonardo oli notar Piero da Vinci ja ühe talutüdruku armuloo tulemus. See juhtus Vinci külas.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress