Leonardo raiskas oma talenti

Maalimise heitis Leonardo da Vinci kõrvale, ent universaalne geenius ei löönud kunagi tõeliselt läbi ka ei inseneri, teadlase ega leiutajana. Tema kuulsus maalikunstnikuna kleepus talle külge hoolimata sellest, et ta oli tõrges oma pilte lõpetama.

© Getty Images & Shutterstock 

THERESE BOISEN HAAS JA ANDREAS ABILDGAARD

1. MAI 2022

Tõeline õnn peitub hobuses. Leonardo da Vinci jõudis sellele tõdemusele 1489. aasta kevadel, mil Milano hertsog Ludovico Sforza tellis talt oma isa esindusliku ratsamonumendi, mis pidi linnaelanikele meenutama Sforza perekonna suurust.

Innustununa alustas Leonardo tööd: monument pidi tulema 8 meetri kõrgune ja pronksivaluks pidi kuluma 75 tonni metalli. Et monument saaks võimalikult elutruu ja veenev, oli esmalt tarvis põhjalikult uurida hobuse anatoomiat.

Leonardo lahkas hobuselaiba, tegi märkmeid ja jooniseid hobuse luude proportsioonidest. Hobuse sisikond osutus niivõrd põnevaks, et ta otsustas kirjutada teadustöö hobuse anatoomiast. See ei valminud siiski kunagi, sest töö käigus paelus Leonardot hoopis uudne puhtamate tallide ehitamise meetod, mille ta täitsa juhuslikult leiutas. Sõnniku ära­juhtimiseks pidid seesuguses tallis olema veelüüsid ja põrandasüvendid. Järgmise asjana asus Leonardo kavandama säärast mehhanismi, mis laest tulevate torude abil täidaks automaatselt hobuste söögikünasid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress