Surm tuhande lõike läbi

Üks ajaloo hirmsamaid surmanuhtluse täide saatmise meetodeid oli mõeldud eriti tõsiseid kuritegusid sooritanud hiinlastele. Esmalt seoti kurjategija posti külge kinni ja seejärel asus timukas töö kallale.

© Public Domain

EMRAH SÜTCÜ

5. DETSEMBER 2023

Lingchi, tuntud ka kui „aeglane surm“ või „surm tuhande lõike läbi“, oli rafineeritud hukkamismeetod, mida tunti Hiina seadustes veel möödunud sajandi alguseski.

Esmalt seoti surmamõistetu puust posti külge. Seejärel hakkas timukas süüdimõistetu keha küljest väikseid tükke lõikama.

Üldjuhul alustas timukas rindkerest ning eemaldas nahka ja lihaseid, kuni roided paljastusid. Seejärel võttis timukas ette süüdimõistetu käed ning liikus edasi jalgade poole.

Lingchi oli valurohke

Sõltuvalt kohtunike või timuka soovist võis hukatav piinelda mitmeid tunde. Hukkamisprotsess lõppes süüdimõistetu viimase hingetõmbega või siis juhul, kui hukkaja otsustas kurjategija lõpuks tappa noatorkega südamesse.

Kui timukas oli armuline või kui hukatava perel oli õnnestunud timukale altkäemaksu anda, siis võis esimene lõige olla tehtud kaelapiirkonda, mis võimaldas süüdimõistetul kiiremini surra. Kui kurjategija oli teinud oma viimase hingetõmbe, siis raiuti surnukehalt pea ning jäsemed küljest.

Karistus kehtis ka pärast surma

Et lingchi oli äärmiselt valus, kasutati seda hukkamisviisi eelkõige eriti tõsiste kurjategijate, näiteks riigireeturite või sarimõrvarite puhul.

Vanad hiinlased leidsid, et lingchi näol on tegu kolmekordse karistusega. Esiteks alandati kurjategijat avalikult. Teiseks, hukkamine ise oli ääretult piinarikas. Ja kolmandaks, karistus mõjus ka pärast süüdimõistetu surma, sest kurjategija keha ei olnud enam üks tervik – hiinlased nimelt arvasid konfutsianismi väärtustele tuginedes, et hea surmajärgse elu jaoks peaks lahkunu keha olema ühes tükis.

Vaata siit lühifilmi


Ametlikult loobuti Hiinas lingchi kasutamisest 1905. aastal. Mõnede allikate teatel kasutati seda julma karistusviisi aga veel 1920ndatel aastatelgi.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress